Dernek özgürlüğü
Freedom of association
- Tez No: 448105
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Dernek Özgürlüğü, 1982 Anayasası'nda ve uluslararası belgelerde temel hak ve özgürlüklerden biri olarak düzenlenmektedir. Bu özgürlük bireylerin bir araya gelerek ortak, belirli ve meşru bir amacı gerçekleştirmelerini konu edinmektedir. Dernek özgürlüğü sayesinde bireyler isteklerini ve düşüncelerini etkili bir şekilde ifade etmektedirler. Bu yönüyle dernek özgürlüğü, ifade özgürlüğünün önemli bir aracı olarak kullanılmaktadır ve demokrasi için vazgeçilemez nitelikte olan bir unsurdur. Dernek özgürlüğü kolektif bir özgürlüktür. Bu özgürlük ile hem bireylerin hem de dernek tüzel kişiliğinin meşru faaliyetleri güvence altına alınmaktadır. Dernekler; sendika, siyasi parti ve spor kulüpleri gibi farklı adlarla kurulabilmektedir. Bu nedenle dernek özgürlüğünün kapsamı oldukça geniştir. Bu çalışmada öncelikle dernek ve dernek özgürlüğü kavramı ve bu özgürlüğün tarihsel gelişimi anlatılmaktadır. İkinci bölümde söz konusu özgürlüğün ulusal ve uluslararası dayanakları ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde nasıl düzenlendiği incelenmektedir. Ayrıca, dernek özgürlüğü ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarına yer verilmektedir. Üçüncü bölümde dernek özgürlüğünün öznesi, kapsamı ve sınırlarından bahsedilmektedir. Son olarak bu özgürlüğün ihlal edilmesine, devletin bu konudaki yükümlülüklerine, mahkeme kararlarına değinilmekte ve bu konu hakkında önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Freedom of association is regulated in 1982 Constitution Act and the international legal documents as a one of the fundamental rights and freedoms. This freedom mentions that collection of individuals to carry out a common, specific and legitimate aim. Individuals express their wishes and ideas effectively by means of freedom of association. From this aspect freedom of association is used as a significant means of freedom of speech and it is an element which is an essential qualification for democracy. Freedom of association is a collective freedom. With this freedom the legitimate activities of both the individuals and the association legal entity are guaranteed. Associations can be established by different names such as political party, trade union and sports club. For this reason the scope of freedom of association is rather extensive. In this study, firstly the notion of association and freedom of association and the historical development of this freedom are reported. In the second part national and international foundations of aforesaid freedom and how is regulated in The European Convention on Human Rights are examined. Also, decisions of The European Court of Human Rights relevant freedom of association are included. In the third part the subject, extent and limitations of freedom of association are mentioned. Finally violation of this liberty, the obligations of the government, court decisions are referred and suggestions are ranked about this subject.