Çevre maliyetleri ve çevre performansının analitik karşılaştırılması: Bir özel hastane uygulaması
Analytic comparison of environmental costs and environmental performance: Implementation of one private hospital
  1. Tez No: 448107
  2. Yazar: RAGHAD HASHIM YAHYA ALMALLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BEZİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Hastahaneler sağlık hizmetlerini geliştirme hizmeti vermektedirler. Eğitim ve araştırma kurumu olarak, bir hastahanenin çevreye olumlu ve olumsuz yan etkileri vardır. Dahası, hastahanelerin tibbi atık depolanması, su ve enerji kullanımı gibi yüksek maliyetleri vardır. Ancak, çevresel masraflar etkili çevre yönetim sistemleri kullanmak suretiyle minimalize edilebilir. Bu araştırma çevresel maliyetler konusunda mevcut uygulama ve anlayışlar ile bunların Konya'daki bazı özel hastahaneler de çevresel performansı geliştirmedeki rolünü tanımlamayı hedeflemektedir. Bu araştırmanın örneklemesi Konya'da dokuz özel hastanede bulunan onsekiz muhasebeciden oluşmaktadır. Çevresel maliyetleri tesbit edebilmek ve hastanelerin çevresel performansını arttırmak amacıyla iki bölümden oluşan bir anket veri toplama aracı olarak kullanıldı. Anketin ilk kısmı örneklemedeki araştırma hastaneleri tarafından kullanılan çevresel bilgi sistemleri ve bu hastahanelerin gerçek çevresel politikalarını tespit etmeyi hedeflemektedir. Diğer yandan,ikinci kısım ise muhasebecilerin bu konudaki kişisel izlenimlerini elde etmeyi hedeflemektedir. Sonuçlar bütün araştırma hastanelerinin kesin çevresel politikalar uyguladıklarını, düzenlemelere ve yöresel çevre kanunlarına uyduklarını, çevre maliyetlerini hesapladıklarını ve yıllık çevre finansal raporlarını hazırladıklarını göstermiştir. Ancak, örneklenen araştırma hastanelerinin çoğunluğunun takip ettiği prosedürlerin ISO 14000 gibi bazı uluslararası çevre standartlarının koşullarını sağlamadığı görülmüştür. Bununla birlikte, bazı örneklenen hastahaneler uluslararası seviyede rekabet edebilmek için uluslararası standartları yakalama konusunda gerekli güncelleme ve iyileştirmeleri yapma eğiliminde olduklarını belirtmektedirler.
Özet (Çeviri)
Hospitals serve the purpose of enhancing health services. As an educational institution of health and research source, a hospital has both negative and positive sides for environment. Moreover, hospitals consume high costs for use of water, energy and disposal of medical waste. However, environmental expenditures could be minimized through the adoption of an effective environmental management system. The present research aims to identify the current practices and perceptions on environmental costs and its role in improving the environmental performance in some of Konya's private hospitals. The sample of the present research includes 18 accountants distributed in nine of Konya's private hospitals. A questionnaire of two parts was used as a tool to collect the data related to environmental costs and its role in improving hospitals' environmental performance. The first part aimed to identify the actual environmental policies and the environmental information system adopted by the research sample hospitals. The second part, on the other hand, aimed to elicit the accountants' personal perceptions. The main results showed that all the research sample hospitals apply certain environmental policies, show commitment towards the regulations and local environmental laws, measure a lot of its environmental costs and prepare environmental annual financial reports. However, the actual procedures followed by the majority of the research sample hospitals do not come up to meet the requirements of the international environmental standards such as ISO 14000. Nevertheless, some of the research sample hospitals indicated that they are aiming to upgrade their system to meet the international environmental standards, in an attempt to be able to compete on an international level.