Yerel araştırmacılarda Konya ve çevresinin eskiçağı
Ancient time of Konya and its surroundings accordng to local researchers
- Tez No: 448108
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Konya is an important city on historical trader outes and hosted by many civilizations due to its strategic position. The civilizations, which took place respectively in the history scene of Konya, left various Works related to their periods. These Works and various historical remains are important materials that give information about the socio-cultural and economic structures of thatperiod. Therefore, many researchers have chosen Konya, which has rich historical material, as a place to study. In addition to these studies, there are also local researchers whore search in the Konya region, were born and raised in this region, or came and settled in theregion. The eactors of our work -İbrahim KONYALI, Halit BARDAKÇI, İbrahim GÜNDÜZ and Gaffar TOTAYSALGIR- are the best figures about the subject. Although their work has been used as a source in many surveys, there was no aserious study about the individuals them selves. Toresolve this problem, we have worked on the short biographies of the local researchers living in Konya and its surrounding area. In this study, the historical data of Konya and its environments were processed and then the researchers of the present day and the local researchers were tried to be examined. As a result of our work, we have seen local researchers contribute to the world of science by makingsacrificial and sacrificial studies when considering the impossibilities of their periods despite the lack of methods and academic methods and information deficiency.
Özet (Çeviri)
Konya; tarihi ticaret yollarının üzerinde bulunan ve stratejik konumundan dolayı birçok medeniyete ev sahipliği yapmış önemli bir şehirdir. Konya'nın tarih sahnesinde sırasıyla yer alan uygarlıklar dönemleriyle ilgili çeşitli eserler bırakmışlardır. Bu eserler ve çeşitli tarihi kalıntılar araştırmacılara o dönemin sosyo-kültürel ve ekonomik yapıları hakkında bilgiler veren önemli materyallerdir. Bundan dolayı birçok araştırmacı zengin tarihi materyale sahip olan Konya'yı kendisine çalışma sahası olarak seçmiştir. Bu çalışmaların yanı sıra Konya bölgesinde araştırma yapan, bu bölgede doğup büyümüş ya da sonradan gelip bölgeye yerleşen yerel araştırmacılar da bulunmaktadır. Çalışmamızın aktörleri olan İbrahim Hakkı KONYALI, Halit BARDAKÇI, İbrahim GÜNDÜZ ve Gaffar TOTAYSALGIR buna örneklerdir. Onların çalışmaları birçok araştırmada kaynak olarak kullanılmasına rağmen şahıslarla ilgili bir çalışma dikkati çekmemektedir. Bu eksikliği gidermek adına çalışmamız da çoğunun memleketi Konya ve çevresi olan, adı geçen yerel araştırmacıların kısa biyografilerine yer verilmiş, çalışmalarında Konya ve çevresinin eskiçağına dair veriler işlenmiş, sonrasında ise günümüz araştırmacıların merceği ile söz konusu yerel araştırmacılar incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın sonucunda incelediğimiz yerel araştırmacıların metot, akademik yöntem eksikliklerine ve bilgi kusurlarına rağmen dönemlerinin imkansızlıkları düşünüldüğünde özverili ve fedakar çalışmalar yaparak bilim dünyasına katkı sağladıklarını gördük. Bu doğrultuda günümüzde görme imkanı bulamadığımız fakat çalıştıkları dönemlerde var olan tarihi materyalleri, çekmiş oldukları fotoğraflar ve aktardıkları bilgiler sayesinde çalışmalarımızda kullanabildiğimiz için kendilerine minnet duyuyoruz.