Dağlık Karabağ sorunu açısından insan haklarının değerlendirilmesi
Evaluation of human rights in perspective of Nagorno Karabagh conflict
  1. Tez No: 448115
  2. Yazar: GÜNDÜZ RAMAZANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN SUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu araştırmamda Dağlık Karabağ sorunu sırasında Ermenistan tarafından ihlal edilen Azerbaycan'lıların insan haklarını hukuken değerlendirmeye çalıştım. Bunun için öncelikle, Dağlık Karabağ sorununun tarihi köklerini olanca açıklığıyla ortaya koymaya çalıştım. Çarlık Rusya'sının başlattığı işgallerden, ta 1988-1994 olaylarına kadar oluşan olaylar elde ettiğim değerli kaynaklar aracılığıyla tüm incelikleriyle tarafımızdan ele alınmıştır. Bununla birlikte en eski dönemlerden günümüze kadar Karabağ'ın kadim türk yurdu olduğunu, yüzyıllardır bu bölgede türk aşiretlerinin yaşadıklarını gösterdim. Sonrakı bölümde Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı işlediği suçları ele almaya çalıştım. Şöyle ki, daha bölgede Azerbaycan'ın merkezi bir devletinin olmadığı hanlıklar devrinden, ta günümüze kadar olan süreçde Ermenistan'ın ve Ermeni'lerin ülkemize ve vatandaşlarımıza karşı barbarca işlediği suçları belgelere dayanarak kanıtlamaya çalıştım. Son bölümdeyse ihlal edilen insan hakları tarafımızdan açıklığıyla incelenmiştir. Şöyle ki, toprak iddialarından, terör olguları, Hocalı Soykırımı, tarihi topraklarımızın işgali, ihlal edilmiş insan haklarına kadar her şey en ince detaylarınadek tarafımızdan araştırılmıştır. BM, AGİT, AK, İKT, AB, NATO gibi çeşitli teşkilatların mevzumuzla ilgili kararları da değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, ülke yetkililerimizin Dağlık Karabağ sorunu sırasında ihlal edilmiş insan haklarının ve ülke bütünlüğümüzün restore edilmesi için gerçekleştirdiği çabalar gösterilmiştir. Lakin bunun sağlanmasına engel olan ikili standartların varlığı dolayısıyla topraklarımızın geri verilmesinin, ülkemize ve vatandaşlarımıza ödenmesi gereken tazminatların ödenmesinin çıkmaza sokulduğu belirtilmişdir. Bunun yanısıra, Dağlık Karabağ sorunundan sadece, Azerbaycan'ın değil, Ermenistan'ın da ciddi sıkıntılar çekdiği, ister bölgedeki ekonomik gelişmelerin kenarında kamasıyla, isterse de dünyada ülke olarak imajının hızla azalmasıyla ciddi kayıplar verdiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes the assessment of human rights violation of Azerbaijan which was imposed by Armenia during Nagorno Karabagh conflict. Primarily, the research aims elaborately demonstrating historical roots of the Nagorno Karabagh conflict with utmost clarity by conducting in depth analysis and using valuable resources. It evaluates the violations before and during 1988-94 incidents. The research also specifically highlights historical ties of Karabagh as an ancient Azerbaijani-Turk region which was settled by Turkish tribes for centuries. The next chapter comprise the chronology of crimes committed violently by Armenia against Azerbaijan and to its people starting from the periods of Khanates even when the central state system was absent. The final chapter elaborately examines violation of the human rights by Armenia from the perspective of international law. The thesis reveals the facts of unjustified territory claims, terrorism acts of Armenia against Azerbaijan, occupation of lands, Khojaly genocide and etc. Careful analysis of the decisions and resolutions on human rights of various international organizations such as UN, OSCE, EC, ICO, EU and NATO have also been conducted. As a result, the thesis demonstrates Azerbaijani government authorities' efforts towards the restoration of the human rights of the Nagorno Karabagh victims and reestablishment of the unity of the occupied Azerbaijani regions. Consequently, the study centralizes attention to imposed double standards preventing return of the lawful rights of Azerbaijan and its people.