Zambiya'da çocuk evliliklerinin etkilerini azaltmak için kullanılan yaklaşımlara eleştirel bir analiz
A critical analysis of the approaches used to mitigate the impacts of child marriage in Zambia
- Tez No: 448120
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ÖZENSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çocuk evlilikleri ezelden beri insan topluluklarının bir bölümü ve parçası olmuş bir olgudur. Bu çalışma kız çocuklarını ve onlar üzerinden sağlanan ekonomik kazançları, başlık parasından, dini geleneklere kadar değişen çeşitli nedenlerle gözlemlemektedir. Ancak, araştırmalar göstermiştir ki çocuk evliliğinin evlilik yapanlar üzerinde yararlı olmaktan daha çok zararlı olma eğilimi vardır. Bu zararı durdurmak amacıyla birçok politika ve programlar aracılığıyla çabalar ve girişimler yapılmaktadır. Zambiya özelinde, girişimlerin ve yaklaşımların birçoğu,kız çocuklarının eğitimi, kız çocukları ve kadınların güçlendirilmesi, üreme sağlığı, yerel yöneticiler için kitle iletişim bilinçlendirme ve kapasite geliştirme kampanyaları, öğretmenler ve polis eğitimi, kültürel kurumların ve yerel yönetimlerin çocuk ve kadın haklarının korunması yanı sıra çocuk evliliğiyle mücadele de desteklenmektedir. Çocuk evliliğinin zararlarını azaltmak için bu üstün yaklaşımlara rağmen asıl sorulması gereken soru, mevcut koşulları göz önünde bulundurarak; Bu yaklaşımlar Zambiya'da çocuk evlilik etkilerini azaltmada ne ölçüde etkilidir?
Özet (Çeviri)
Child marriage is a phenomenon that has been part and parcel of human societies since time immemorial. This practice has mostly affected the girl child and has been done for various reasons ranging from economic gains through the acquisition of bridal price, to the observance of religious virtues of purity among other reasons. However, research has shown that the practice of child marriage has tended to be more detrimental than beneficial for those involved. It is based on this backdrop that many efforts and initiatives through policies and programs have been implemented in order to curb the vice. In Zambia in particular, many interventions and approaches have taken the form ofsupport of girls' education, girls and women empowerment, reproductive health, mass media awareness campaigns and capacity building for local leaders, teachers, police, cultural institutions and local governments to promote and protect children and women's rights as well as fight child marriage. Despite these overwhelming approaches to curtail the vice of child marriage; an imperative question to ask is: Considering existing conditions; to what extent are these approaches effective in mitigating the impacts of child marriage in Zambia?