Yüce Divan
High Court
- Tez No: 448121
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Yüce Divan, Türk hukukunda 1961 Anayasası'yla birlikte Anayasa Mahkemesi bünyesinde teşkilatlanmış özel bir mahkeme olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüz elli yıllık geçmişine rağmen mahkemenin yapısı, teşkilatlanması ve yargılama usulü zaman zaman değişikliğe uğramaktadır. Hemen hemen her dönem Yüce Divan çokça tartışılmış bir kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Mahkemenin yapmış olduğu yargılama sayısı az ise de yüklenmiş olduğu görevin ağırlığı ve önemi sebebiyle mahkeme kamuoyunda her daim güncelliği korumaktadır. 2010 yılı anayasa referandumu ile mahkemenin kişi yönünden yargılama yetkisi genişlemiştir. Mahkemenin özel yapısı ve yargılama usulü üzerine doktrinde daha önce bir takım çalışmalar yürütülmüştür. Bu çalışmada kısaca 2010 değişiklikleri sonrasında mahkemenin değişen yapısı ve yargılama kurallarını da göz önüne alarak mahkemeyi incelemeye çalıştık. Çalışmanın ilk bölümünde Yüce Divan'ı kavram olarak inceleyip, tarihini araştırmaya çalıştık. İkinci bölümde ise karşılaştırmalı hukuktan örnekleri inceleyerek o ülkelerdeki Yüce Divan görevinin yerine getiriliş usulünü araştırdık. Üçüncü bölüm itibariyle mevcut Yüce Divan sistemimizi incelemeye başladık. Dördüncü Bölümde soruşturma usulünü her kişi açısından incelemeye çalıştık. Beşinci bölümde kovuşturma usulünü ele almaya çalıştık. Son bölümde ise sonucu ve mevcut sistemin iyileştirilmesine dair çözüm önerilerimizi sunmaya gayret ettik.
Özet (Çeviri)
Supreme Court is a special court that was organized with 1961 constitution. On the contrary of its 150 years past the construction, the organization and the proceeding of the court has been changed time to time. Almost for all times Supreme Court has been a controversial intuition. Despite the fewness of the court's judgment number the importance and the difficulty of the mission, the court always maintained its topicality in public. Within the 2010 constitutional referendum the authorization of the court was increased. Some works were held on the doctrine about the special construction and the proceeding of the court. In this article we tried to analyze the Supreme Court in terms of changing construction and the judging rules of the court after 2010 alterations. In the first chapter we tried to analyze the Supreme Court as a notion and investigate the history. In the second chapter we studied the proceedings of the Supreme Courts in different countries via examining comparative law examples. Within the third chapter we started to study on our Supreme Court system. In the fourth chapter we questioned the investigation procedure according to everyone. In the fifth chapter we studied on prosecution procedure. And the last chapter we tried to present the conclusion and our solution suggestions for improvement of the existing system.