Denizli ili yaşayan el sanatları
Surviving handcrafts in Denizli province
  1. Tez No: 448131
  2. Yazar: ELİF KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ NURHAN ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı Denizli ilinde günümüzde varlığını devam ettirmekte olan el sanatlarını tanıtmak ve arşivlemektir. Çalışmanın materyalini, Denizli il merkezi, ilçe ve kasabalarında el sanatı ustaları ile ustalara uygulanan güdümlü görüşme formları; konu ile ilgili daha önce yayınlanmış yazılı-görsel kaynaklar; alan araştırması sonucu elde edilen ürün örneklerinin çekilen fotoğrafların ve el sanatların yapım aşamalarına değgin görseller oluşturmaktadır. Denizli'de hale üretimi yapılan çömlekçilik, bakırcılık, bıçakçılık, dokumacılık ve ayakkabıcılık olmak üzere beş farklı el sanatı incelenmiştir. Bu el sanatları tanım ve tarihçeleri, kullanılan araç ve gereçler, yapım aşamaları ve yapılan ürün çeşitleri açısından ayrıntılı olarak anlatılmış ve görsel olarak belgelenmiştir. Yörede en yaygın ve çeşitlilik olarak en zengin el sanatının dokumacılık olduğu belirlenmiştir. Bunu bıçakçılık izlemekte olup diğer el sanatları bir ustayla varlığını sürdürmeye çalışmaktadır. El sanatları ustalarının sorunları tespit edilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to promote the crafts continue to exist today in Denizli and to archive. Study material, Denizli province, district and guided interview form applied to masters and masters of crafts in the town; previously published on the subject written and visual resources; space photos taken samples of the products obtained as a result of research and the construction of crafts Hereby constitute visuals. Made production in Denizli making pottery, copper, cutlery, textile and shoemaking, including five different crafts were investigated. The definition and history of crafts, tools and supplies are explained in detail in terms of construction and types of the products and has visually documented. most widespread and diversity in the region is determined that the richest weaving handicrafts. It is eyeing cutlery is trying to survive with an expert other crafts. Crafts masters problems have been identified and presented solutions