William Shakespeare'in Hamlet, Anton Çehov'un Martı adlı oyunlarında Hamlet ve Treplev karakterlerinin Oedipus kompleksi açısından incelenmesi
Oedi̇pus complex for the study of Hamlet i̇n the play Hamlet by Wi̇lli̇am Shakespeare and Treplev the play Seagull by Anton Chechov
- Tez No: 448139
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİL ÜNLÜ AYCIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı oedipus kompleksi ekseninde, gösteri sanatlarının bir dalı olan tiyatroyu ve tiyatro edebiyatındaki kraterleri farklı bir bakış açısıyla değerlendirmektir. İnsan davranışlarını ve bu davranışların altındaki gizli nedenleri sorgulayan psikanalizin öncüsü Freud, bu davranışların kökeninde çocukluk dönemi deneyimleri, anıları ve cinsel dürtüleri olduğu savını ortaya atmıştır. Freud'un en önemli kuramlarından biri olan ?Psikoseksüel gelişim dönemleri? kuramında ?Fallik dönem?, araştırmamızın çıkış noktasını oluşturan oedipus komplesini içerir. Anneyi duyulan gizli sevgi ve babayı rakip olarak görme durumu 3-6 yaş aralığında kendini gösterir.Sigmund Freud'un tüm erkeklerde ortak olan ve anneye duyulan gizli sevgi ile babayı rakip olarak görme şeklinde ortaya çıkan oedipus kompleksinin edebiyat eleştirisinde kullanımı pek çok edebi yapıt ve karakterin çözümlenmesinde farklı bir bakış açısı sunmaktadır ve okuyucuya gizli yanıtlar vermektedir. Oedipus kompleksi bu açıdan pek çok tiyatro eseri ve karakterinin çözümlenmesinde de kullanılmıştır. Bu tiyatro eserlerinden yazıldıkları çağa damgasını vurmuş ve günümüzde de önemini koruyan William Shakespeare'in Hamlet ve Çehov'un Martı oyununun eksen karakterleri oedipus kompleksi açısından yorumlanabilecek pek çok özellik barındırmaktadır. Oedipus kompleksi, tiyatro tarihinin pek çok kez ele alınmış sorgulanmış, pek çok araştırmaya konu olmuş iki önemli eseri olan ?Martı? ve ?Hamlet? oyunun asal karakterlerini (Hamlet, Treplev) anlamada bize farklı bir bakış açısı kazandıracaktır. Ayrıca Oedipus kompleksi tiyatral açıdan bilinçdışı içeriğin farkında olmayı sağlayarak sahneleme açısından da yeni ve farklı olanaklar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the theatre plays and charters in terms of oedipus complex. Psychoanalysis is a science of human behavior under the hidden reasons for questioning. In Freud's psychoanalytic theory of personality, the unconscious mind is a reservoir of feelings, thoughts, urges, and memories that outside of our conscious awareness. Most of the contents of the unconscious are unacceptable or unpleasant, such as feelings of pain, anxiety, or conflict. According to Freud, the unconscious continues to influence our behavior and experience, even though we are unaware of these underlying influences. In psychoanalytic theory, the term Oedipus complex denotes the emotions and ideas that the mind keeps in the unconscious, via dynamic repression, that concentrate upon a boy?s desire to sexually possess his mother, and kill his father. In the phallic stage, a boy?s decisive psychosexual experience is the Oedipus complex of psychosexual development. (ages 3?6)Examine literature in terms of oedipus complex is gives secret answers for readers and theatre writer creates new characters who has oedipus complex. in the world one of the greatest writers anton chekhov and william shakespeare' play's Hamlet and the Seagull is avaliable to search for oedipus complex. Hamlet and Treplev have oedipus complex so their behavior is different. This theory will give us a new perspective about these plays. Also be aware of the content of unconscious Oedipus complex in terms of theatrical staging in terms of providing new and different offers.