The impact of consanguineous marriages on early age mortality in Egypt
Mısır'da akraba evliliklerinin erken yaşta ölümleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 448140
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Demography
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Demografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Mısır'da önemli ve yaygın bir olgu olan akraba evliliğinin, ülkedeki evliliklerin %30'unu oluşturduğu tahmin edilmektedir (EDHS 2014). Akraba evliliklerinin nüfus sağlığı üzerindeki etkileri pek çok çalɪşmada ele alınmış olmasına rağmen, etkilerin gerçek niteliği ve boyutları ile ilgili fikir birliği bulunmamaktadır. Akraba evliliklerinin sık rastlandığı topluluklarda gözlemlenen ölüm oranlarındaki düşüşle birlikte araştırmalar, akraba evliliklerinin çocuk sağlığı ve çocuk ölümleri üzerindeki etkilerine odaklanmaya başlamıştır. Fakat çalışmaların önemli bir bölümü çocuk ölümlerinin tıbbi yönlerine eğilirken, erken yaşta gerçekleşen ölümlerin olası sosyal nedenlerini ihmal etmektedir. Bu çalışma literatürdeki bahsi geçen boşluğu doldurmayı ve Mısır'daki akraba evlilikleri ve çocuk ölümleri ile ilgili bulguları güncellemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma kapsamında bu iki olgu arasındaki ilişki, ilgili sosyo-ekonomik, çevresel ve demografik etmenler bağlamında incelenmektedir. İlgili çevresel ve sosyal etmenler erken yaş ölümlerinin nedenlerini betimleyen Mosley ve Chen modeli temel alınarak oluşturulan birleşik bir modelle ele alınmaktadır. Ayrıca, akraba evliliğinin erken yaş ölümleri üzerindeki etkisi doğrudan ve dolaylı olarak etkisi olan tüm sosyo-ekonomik, çevresel ve demografik etmenlerin kontrol edildiği lojistik regresyon yöntemi ile incelenmiştir. Analizler, 2014 Mısır Nüfus ve Sağlɪk Araştırması verileri kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın bulguları, akraba evlilikleri, özellikle birinci ve ikinci kuzen evlilikleri, yeni doğan sonrası dönemdeki ve bebeklik dönemindeki ölümler üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu etki yenidoğan döneminde daha baskındır. Bireysel değişkenler, annenin özellikleri, beslenme ve kişisel hastalık kontrolü önemli ölçüde etkilidir. Çevre kirliliği ve gelenek, tutum ve normlar ortalama etkilere sahipken, hanehalkı ve topluluk düzeyindeki değişkenler hem mikro hem makro düzeyde daha az etkilidir. Akraba evliliğinin, özellikle birinci ve ikinci derece kuzen evliliklerinin, tüm belirtilen değişkenler modele dahil edildikten sonra bile erken yaş ölümleri üzerinde, özellikle de yeni doğan dönemi sonrası ölümler üzerinde, etkili olduğu görülmektedir. Başka bir ifade ile, MNSA-2014 sonuçlarına göre Mısır'da birinci ve ikinci derece kuzen evlilikleri özellikle yeni doğan sonrası dönemindeki bebek ölümleri açısından önemli bir risk faktörüdür.
Özet (Çeviri)
Consanguineous marriage, one of the most significant and prevalent social phenomena in Egypt, is estimated to constitute some 30% of that country's marriages, according to (EDHS 2014). Many studies have examined consanguineous marriage and its effects on the health of populations, but there is little agreement about the true type and magnitude of those effects. With declining death rates from all causes in communities where consanguinity occurs, the research has been increasingly focused on the effects of consanguineous marriages on children's health and mortality. Unfortunately, the majority of said research concentrates on the medical aspects of childhood mortality, while neglecting the possible social factors and related causes of early age deaths. This study aims to fill the gap in the research and update the outcomes of consanguinity and early age mortality in Egypt, as well as to examine the association between the two, and explain the relationships between various socio-economic, environmental and demographic factors that accompany early age mortality and consanguinity. It will also congregate environmental aspects and social determinants into a unified model that identifies the causes of early age mortality, as evidenced through a descriptive analysis based on the Mosley and Chen framework. In addition, it estimates the impacts of consanguinity on early age mortality through the use of a logistic regression model by controlling for all the socioeconomic, environmental and demographic factors which cause, both directly and indirectly, early age mortality. The data source used for the study is the EDHS-2014. The findings herein suggest that consanguinity carries a significant impact on post-neonatal mortality and infant mortality, particularly with first and second cousin marriage types - impacts which were not previously on the agenda with regards to neonatal mortality. It is noteworthy that individual level variables, maternal factors, nutritional availability, and personal illness control determinants have profound effects, followed by environmental contamination and tradition /attitude / norms determinants with average effects, with household and community level variable determinants causing low effects at both the micro level and macro level, simultaneously. It should also be noted that consanguinity, particularly first and second cousin marriages, have clear effects on early age mortality, especially on post-neonatal mortality, even after the addition of the various effective determinants into the regression model. In other words, there is a significant risk associated with both first and second cousin marriages on post-neonatal mortality and infant mortality in Egypt according to the data derived from EDHS-2014.