William Shakespeare'in 'Hamlet' oyununun psikanaliz çerçevesinde; Sigmung Freud, Carl Gustav Jung ve Jacques Lacan üzerinden incelenmesi
An analysis of William Shakespeare's 'Hamlet' through Sigmung Freud, Carl Gustav Jung and Jacques Lacan within the framework of psychoanalysis
- Tez No: 809256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BARIŞIK, DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN ÖMER AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, psikanalizin kurucusu Sigmund Freud, analitik psikolojinin kurucusu Carl Gustav Jung ve 20. Yüzyılın en önemli psikanalistlerinden Jacques Lacan'ın kendi geliştirdikleri psikanalitik kavramlarla William Shakespeare'in“Hamlet”eseri psikanalitik bağlamda incelenecektir. Bu incelemeler tanım farklılıklarının ortaya koyulması ve karşılaştırılması üzerinden yapılacaktır. Sigmund Freud, Carl Gustav Jung ve Jacques Lacan'ın temel kavramları açılacak, daha sonra bu kavramlar ışığında“Hamlet”eseri yorumlanacaktır. Bu yorumlarda, Oidipus kompleksi ortak bir kavram olarak işlenecektir. Bununla birlikte, Freud, Jung ve Lacan'ın kendi geliştirdikleri kavramlar farklarıyla ortaya koyulacaktır. Çalışmanın temel amacı bu farklı kavramlardan doğan yeni dramaturjik perspektifleri ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, William Shakespeare's“Hamlet”will be analyzed within the psychoanalytic context through psychoanalytic concepts developed by Sigmund Freud, the founder of psychoanalysis, Carl Gustav Jung, the founder of analytical psychology, and Jacques Lacan, one of the most important psychoanalysts of the 20th century. These analyses will be made through the presentation and comparison of the differences in definitions. The fundamental concepts of Sigmund Freud, Carl Gustav Jung, and Jacques Lacan will be explained, and then“Hamlet”will be examined in the light of these concepts. In this examination, the Oedipus complex will be addressed as a common concept. In addition, the unique aspects of the concepts developed by Freud, Jung, and Lacan will be highlighted. The main objective of the study is to present new dramaturgical perspectives arising from these distinct concepts.