Estimating the completeness of birth registration system in Turkey: Comparison between mernis and Turkey demographic and health survey
MERNİS ile Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması'nın karşılaştırılması yoluyla Türkiye'deki doğum kayıt sisteminin tamlığının ve zamanlılığının hesaplanması
- Tez No: 448143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALANUR ÇAVLİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Demography
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Demografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Demografik göstergeleri hesaplamak için gereken güvenilir demografik verilerin edinilmesi sivil kayıt sisteminin tamlığına, kapsayıcılığına, geçerliliğine ve zamanlılığına bağlıdır. Devletin bireyi tanıması doğum kaydı ile başladığından, doğum kayıt sisteminin tamlığı, kayıt sisteminin kalitesini değerlendirmek için önemlidir. Kayıtların tamlığı, Türkiye'nin yüzyılı aşkın süreli kayıt sistemi süresince gelişmiş olsa da, kayıt verisi görece az çalışılmıştır. Bu çalışma doğum kayıt sisteminin, Türkiye, oğlan ve kız doğumlar, genç anne doğumları ve 5 bölgedeki doğumlar için güncel tamlığını ve zamanlılığını belirlemeyi amaçlamıştır. Bu amaçla, MERNIS doğum kayıt bilgisi, TNSA-2013 doğum kaydı sonuçlarıyla karşılaştırılarak kullanılmıştır. 2009-2015 yılları için kayıtsız nüfus hesaplanmış, mevcut kayıt bilgileri aracılığıyla da geç kayıtlılık tahmin edilmiştir. Doğum kayıt sisteminin tamlığı ve zamanlılığı, 2015 sonu itibarıyla Türkiye ve ilgili alt nüfus için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Sonuçlar, kız doğumların, adölesan anne doğumlarının ve Doğu'da meydana gelen doğumların, oğlan doğumlara, yetişkin anne doğumlarına ve Doğu dışındaki bölgelerde gerçekleşen doğumlara kıyasla daha düşük tamlığa zamanlılığa sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, Doğu'daki doğumların ve genç anne doğumlarının kayıt tamlığı ve zamanlılığı ortalamadan anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Kayıtsız çocukların büyük bir kısmını doğum kaydı yapılmadan ölen çocuklar oluşturmaktadır. 2015 sonu itibariyle Türkiye'nin 5 yaş altı doğum kayıtlarının tamlığı ve zamanlılığı sırasıyla %98,9 ve %95,4 olarak hesaplanmıştır. Bu çalışmanın bulguları, Türkiye'nin 2009'dan bu yana tamlığı ve zamanlılığının geliştiğini göstermektedir. Doğu'daki doğumlar ve adölesan anne doğumları için iyileştirmeye ihtiyaç olmakla beraber, Türkiye için doğum kayıtları kabul edilebilir gözükmektedir. Ayrıca, doğumların hastanelerde tek bir sistemle kayıt ettirilmesi iyileştirmeleri hızlandırabilir. Burada tanıtılan yöntem, güncel veri mevcut olduğunda, gelecek yılların doğum kaydı tamlığını hesaplamak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Acquiring reliable demographic data to calculate demographic indicators demands a well-established civil registration system whose quality depends on the completeness, coverage, validity and timely reporting of the civil registration system. Completeness of a birth registration system is important to assess the quality of the registration system as the recognition of an individual by the state starts with registration of birth. Completeness improved in the century long history of registration in Turkey but the registration data remained relatively unexplored. This study aims to determine the current under-5 completeness and timeliness of the birth registration system for the following: Turkey, male and female births, adolescent mother's births and each of the five regions of Turkey. For this purpose, MERNIS birth registration information was used and compared to the birth registration results of TDHS-2013. Calculations of the unregistered population and late registrations are estimated via the available registration information of births occurred within the period of 2009 – 2015. The completeness and the timeliness of birth registration system are calculated as the end of 2015 for Turkey and subpopulations of interest separately. Results show that female births, adolescent mother's births and births occurring in East have lower completeness and lower timeliness compared to male births, adult mother's births, regions except East, respectively. Furthermore, timeliness is found to be significantly lower than the average for East and adolescent mother's births. Deceased children form the majority of the unregistered children. Under-5 birth registration completeness and timeliness of Turkey as the end of 2015 is calculated to be 98.9%, and 95.4%, respectively. Findings of this study indicate birth registration completeness improved since 2009. Completeness and timeliness rates of Turkey are acceptable with the need of improvements for East and adolescent mother's births. Moreover, unified information collection of newborns in hospitals could carry the improvements further. The method introduced here can be used to calculate birth registration completeness of years to come when up-to-date data is present.