Evaluation of interviewer characteristics and analysis on interviewer effect in TDHS-2013
TNSA-2013 görüşmeci özelliklerinin değerlendirilmesi ve görüşmeci etkisi üzerine analiz
  1. Tez No: 448142
  2. Yazar: MELİKE SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SİNAN TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Araştırma Yöntemleri Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Günümüzde araştırma kalitesi üzerine odaklanan ve araştırma hatası kaynaklarını ele alan çalışmalar oldukça azdır. Literatürdeki çalışmalar, belirlenmesi ve kontrol edilmesi zor ve maliyetli olan örneklem dışı hatalar yerine görece kontrol edilebilir olan örneklem hataları üzerinde durulmuştur. Bu tezde, 2013 Nüfus ve Sağlık Araştırması (2013 TNSA) işe alım sürecine dahil olan saha personeli adaylarının profili ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. İşe alım süreci, saha personeli adaylarının çeşitli formlar doldurduğu adımlardan oluşmaktadır. Amaca yönelik olarak bu formlar yardımıyla“2013 TNSA Saha Personeli Veri Seti”oluşturulmuştur. Bu veri seti ile ulusal düzeyde temsiliyeti olan hanehalkı ve kadın veri setleri kullanılarak betimleyici analizler yapılmıştır. Ayrıca saha personeli işe alım formlarından elde edilen bazı bilgiler aracılığıyla araştırmanın saha öncesi ve sonrası karşılaştırılabilmiştir. Görüşmecilerin tamamladıkları görüşme sayıları ve performansları üzerine etki eden özellikleri de çalışma kapsamında incelenmiştir. Bununla birlikte, 2013 TNSA kapsamında gerçekleşen görüşmelerin sonuçları, cevaplama ve tamamlama oranları, örneklem illeri ve saha personelinin görevleriyle birlikte hanehalkı ve kadın görüşmeleri için saha personeli bazında değerlendirilmiştir. Sonuçlar, detaylı ileri analizlerin yapılabilmesi için saha personeli ve adaylarının bilgilerinin güncel ve eksiksiz olarak alınması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Personel veri seti, 2013-TNSA saha çalışması için başvuran adayların profilini ve görüşmeci özellikleri ile performansları arasındaki ilişkiyi değerlendirmeye imkan tanımıştır. Ancak, personel veri seti görüşmecilerin tutum, davranış ve beklentilerini değerlendirmeye yönelik bilgiler içermemektedir. Ayrıca doğum tarihi değişimine dayanarak hesaplanan takvim oranları, çocukların doğum tarihi bilgisi üzerinde görüşmeci yanlılığı olabileceğini göstermektedir. Bu çalışmanın görüşmeci profilini analiz etme ve saha personelinin özellikleri ile araştırma sonuçları arasında bağ kurabilme konularında sonraki çalışmalar için kaynak oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, while being few in numbers, there have been studies focusing on survey quality and discussing sources of survey errors. Studies in the literature have emphasized on relatively controllable sampling errors, instead of non-sampling errors, which are costly to determine and difficult to control. This thesis aims to reveal profiles of data collection staff candidates involved in 2013 Turkey Demographic and Health Survey (TDHS-2013) recruitment process. This process consisted of different stages, in which the candidates filled in various forms. In order to reach the aim of this study, a special data set named“TDHS-2013 Data Collection Staff data”(hereafter,“staff data set”) was constructed using these forms. Descriptive analyses are carried out using nationally representative household and women data sets from the TDHS-2013 along with the staff data set. Moreover, pre and post processes of the fieldwork are compared by means of certain information obtained from recruitment forms. Furthermore, effects of interviewer characteristics on both number of completed interviews and interviewer performance are considered. Additionally, results of interviews, response rates and completion rates, along with sample provinces and assignments of the staff, are evaluated on the basis of data collection staff for household interviews and women interviews. Results indicate that information on the candidates should be gathered fully and kept updated to carry out further analyses in detail. The constructed staff data set let us examine the profiles of all applicants for the TDHS-2013 fieldwork, and evaluate the relation between interviewer characteristics and their performances. However, the constructed staff data set with the available information of interviewers was not suitable to make assessments regarding the attitudes, behaviors, and expectations of interviewers. Additionally, calculated calendar ratios on displacement of child birth dates imply that there is a potential interview bias on child birth date information. We expect this study will be a starting point for further studies analyzing interviewer profile, and investigating for a relation between data collection staff and survey estimates.