İş sağlığı ve güvenliğinde operasyonel disiplin
Operational discipline in occupational health and safety
- Tez No: 448144
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN TAHSİN KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliğinde sürdürülebilir mükemmelliğe giden yolda işletmelerde yönetim sistemlerinin ve davranış odaklı iş güvenliğinin önemi tüm kesimlerce benimsenmiş ve birçok uygulama bu çerçevede hayata geçirilmektedir.“Bir işi her defasında zamanında doğru yapma alışkanlığı”anlamına gelen“Operasyonel Disiplin”bu yolda iş sağlığı ve güvenliği yönetimine adapte edilmesi gereken toplam katılımlı bir yönetim anlayışıdır. Uygulamaların ve prosedürlerin özgün, sade, anlaşılır ve çok iyi bir planlamayla hazırlanmış olması uygulanabilirliklerinde en etkin faktörlerdir. Bununla birlikte tutarlı, ısrarcı, öngörücü, yaklaşım ile bunların sürdürülmesi gerekmektedir. Fakat bazen sürecin ve işletmenin ihtiyaçlarının artmasıyla gereken dikkat ve özen gösterilememektedir. Burada ihtiyacın, farkındalığı yüksek daha geçirgen bir yapı ve hazır bulunuşluğu yüksek bir katılımcı kitlesi olduğu anlaşılmaktadır. Yazılı olmayan işletme alışkanlıklarının geliştirilmesi ile işyerlerinde emniyetsiz davranışlardan dolayı meydana gelebilecek kazaların azaltılmasına katkıda bulunulurken, her uygulamanın çok daha hızlı ve kolay hayata geçmesine de büyük katkı sağlanacaktır. Başlangıçta negatif bir çağrışıma sebep olabilen“disiplin”sözcüğü aslında, bir işletmede belirlenen İş Sağlığı ve Güvenliği hedeflerine ulaşmada, kararlaştırılan çözümlerin ve uygulamaların tamamının hayata geçmesi için tüm bu uygulamaların çok hızlı bir şekilde özümsendiği bir iş yapış biçimidir. İşletme vizyonundan, sürekli iyileştirmeye, etkili ve uygulamalı eğitimden, koçluk-mentorluk programlarına, performans değerlendirmeden çalışan bağlılığına ve öncül göstergelerin verimli kullanılmasına kadar birçok aracın birlikte işletilmesi ile sağlanan operasyonel disiplin işletmeyi operasyonel mükemmelliğe taşıyacak en önemli prensiptir.
Özet (Çeviri)
It is acknowledged that Behavioral Based Safety and Management Systems have a significant importance on the journey to Operational Excellence in Occupational Health and Safety and many of the initiatives are developed accordingly. Expressed more succinctly Operational Discipline means“The state of doing it right every time”is a deeply rooted dedication and commitment by every member of the organization to carry out each task the right way every time. Having clear, unique and understandable plans and procedures are the key factors for implementing new initiatives. In addition, it is required to have consistent, persistent and predictable approach. However it is not always easy to focus every particular initiative to have an ideal implementation. Therefore, it is obvious that a highly motivated team is required who undertakes area transformation easily. Implementation of this methodology increases awareness of written procedures and enables a higher degree of consistency in operational execution and subsequent experiential behaviors throughout an organization which is leading diminishing number of Accidents. The word“discipline”can evoke a strong negative reaction even though, when coupled as“Operational Discipline,”it is intended to describe a culture of order and predictability. It is in everyone's best interest to view Operational Discipline in a positive light; an important enabler in the journey towards Operational Excellence. When an organization needs to create or strengthen its OD culture, the eight-step process described above has been shown to be an effective and successful approach when led with authenticity, sincerity and commitment. Continuous effort by management, mentorship programs, sustainable development, active learning techniques, translating leading indicators, and so on will be required to sustain the gains in operational discipline.