Türkiye'de vergi denetimi ve kayıtdışı ekonomi
Tax inspections and off-record economy in Turkey
- Tez No: 211851
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN GÜREDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Devlet tarafından sunulan mal ve hizmetlerin finansmanının ucuz birkaynak olan vergi gelirleri ile karsılanması arzulanan bir durumdur. Günümüzde çagdasvergi sistemleri beyan esasına dayanmaktadır. Beyan esası yapısı geregi bir takımriskleri de içinde barındırır. Mükelleflerin gerçek gelirlerini beyan etmelerinisaglayabilmek için iyi örgütlenmis bir gelir idaresi ile etkin ve verimli bir vergidenetimi ön kosuldur. Aksi takdirde kisilerin kayıtdısında faaliyetlerini yürütmelerikaçınılmaz bir sonuç olacaktır. Çalısmada, Türkiye'de güncel vergi idaresi ve vergidenetiminin kayıtdısı ekonomiyi önlemedeki becerisi üzerinde durulmustur. Bunun için;genel olarak vergi denetimi kavramı açıklanmıs, mevcut vergi idaresi ve vergi denetimiorganizasyonu belirtilerek, vergi idaresi ve vergi denetiminin sorunları irdelenmis,kayıtdısı ekonomi kavramı izah edilerek Türkiye için kayıtdısı ekonomi tahminleriyapılmıs son olarak, kayıtdısı ekonominin kayıt altına alınabilmesi için alınmasıgereken tedbirler üzerinde durulmustur. Çalısmada, ülkemizde vergi denetimininistenen düzeyde ve etkinlikte yapılamadıgı ve bu nedenle vergi idaresinin ve vergidenetiminin kayıtdısı islemleri önlemede yetersiz kaldıgı sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
As known, Goverment wishes to finance the publıc services to thecitizens via tax revenues that are relatively cheaper than the other resources, Modern taxsystems are built upon self-declaration base. The self-declaration base entails some risksby its structure inherently. A well formed tax administration, efficent and productive taxinspection is a precondition for the tax payers to declare their true income. Otherwise,the outcome would be that the taxpayers would operate in an environment where thehidden economy prevails.n this study, we tried to analyze how extent the tax inspection and taxadministration would prevent hidden economy. Therefore, the term of tax inspectionwas explained, current tax administration and organization of tax inspection elaborated,current problems faced in these area discussed, hidden economy defined and estimatedfor Turkey and finally measures that must be taken to eliminate hidden economyanalyzed t is finally concluded that tax inspection in Turkey is not being performedproperly and efficiently, and therefore tax administration and tax inspection is lack ofpreventing hidden economy.