Bilgi ve iletişim teknolojileri ve örgütsel yenilik. Niteliksel bir analiz
Information and communication techniques and organizational innovation: Qualitative analysis
  1. Tez No: 448161
  2. Yazar: HASEEB HASAN MUSTAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı; işletme performansına etkileri bakımından bilgi ve iletişim teknolojilerini organizasyonel yenilik ekseninde örnek olay incelemeleri ile ortaya koymaktır. Çalışmada, BİT'nin önemi, gerçek bir“örnek olay”çözümüyle gösterilmektedir ve BİT ile örgütsel inovasyon arasındaki bağın da doğrulanması hedeflenmeştir. Çalışma, hem BİT hem de örgütsel inovasyon tanıtımı ile başlar. Ardından her iki kavram da kaynak taramasında önceki çalışmalar bağlamında vurgulanmıştır. Bu alandaki çalışmaların literatürde eksik olması ve alanın özgünlüğü araştırma yönteminin seçiminin“örnek olay incelemesi”olarak tercih edilmesine öncül olmuştur. Araştırma yöntemini kullanmanın nedenleri ve uygunluğu, önceki çalışmalar ve araştırmacıların yorumları ile desteklenmiştir. Örnek olay ayrıca organizasyonda yapılan harici ve dahili analiz yardımıyla detaylandırılmıştır. Akademik amaçlı olarak öğretim notları da oluşturulmuştur. Çalışma, sadece BİT ve örgütsel inovasyon arasındaki özgün ilişkiyi incelemekle kalmayıp, aynı zamanda daha sonra yapılacak çalışmalar için diğer araştırmacılara bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to enhance performance of business organizations by exploring the usage of information and communication technologies (ICT) to form innovative and productive organizations. In the study, the importance of BİT is demonstrated with the help of the 'case' and linkage between ICT and organizational innovation has been also validated. The study starts with the introduction of both ICT and organizational innovation. Later both concepts are highlighted in the context of previous studies in the literature review. The novel concept and area premised to adopt 'case study' research method allowing explorative study. The reasons and suitability to adopt research method has been corroborated by previous studies and researchers comments. The case is further elaborated by the help of external and internal analysis of the organization. Teaching notes are also developed for academic purposes. The study does not only explore the novel relationship between ICT and organizational innovation but it also provides grounds to other researchers for further research.