Azerbaycan'da polis yönetiminde dönüşüm
Transformation of Azerbaijan's police administration
- Tez No: 448160
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ÇOLPAN KAVUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Hazırlanmış olan bu çalışmanın ilk bölümünde demokratik polis, geleneksel polislik arasındaki farklara, demokratik polisliğin üstün taraflarına, temel ilkelerine, AGİT Demokratik Polislik Kılavuzuna bağlı olarak demokratik polislik felsefesi ve uygulamalarının iç dinamiklerine, niçin gerektiğine, uygulamada başarısı ve sorunlarına değinilmiştir. Demokratik polisliğin uygulanabilmesi için kamu yönetimi ve özellikle polis yönetiminde yapılan/yapılması gereken değişiklikler ele alınmıştır. İkinci bölümde Azerbaycan polisinin modern anlamda ortaya çıktığı Çar Rusya'sının ekonomik, politik yapısı, söz konusu polis teşkilatının özellikleri ve kısa süreliğine varlığını sürdüren Azerbaycan Demokratik Cumhuriyet döneminde Azerbaycan'ın politik yapısında ve polis teşkilatında ortaya çıkan değişimler ele alınmıştır. Azerbaycan polisinin en çok etkilendiği ve halen izlerinin devam ettiği Sovyetler Birliği rejiminin Azerbaycan'da oluşturduğu politik, ekonomik ve yönetsel yapı ile sovyet polis teşkilatı gözler önüne serilmiştir. Çalışmamızın en kritik kısmı olan üçüncü bölümde bağımsızlığını kazanan Azerbaycan Cumhuriyetinin sovyet yapısından liberal sisteme geçişi, bu dönem sosyal uyum ve birlikteliği sağlamak için politik ve ekonomik yapıda gerçekleştirdiği değişimler, demokratik sisteme geçişte iç güvenlik sistemine dair yaptığı reformlar ve ulus-devletin inşa sürecinin polislik sisteminde yaptığı etkiler incelenmiştir. AGİT ve diğer uluslararası belgeler göz önünde bulundurularak Azerbaycan Polis Kanunu ve yapılan düzenlemeler anlatılmıştır. Azerbaycan'da AGİT'in ön ayak olduğu Toplum Destekli Polisliği uygulanması için yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Son olarak Azerbaycan'da uygulanmaya çalışılan demokratik polisliğin başarısı ve uygulamada karşılaşılan sorunlar değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
In the first chapter of the thesis, the philosophy of democratic policing and differences from, and advantages over conventional police and basic principles of democratic policing are explained depending on the Guidelines on AGİT Democratic Policing. Subsequently, the reasons why democratic policing practices emerge, why such practices are necessary and the success and problems through the implementation are mentioned. The changes required for public management and particularly policing management so that democratic policing can be implemented are explained. In the second chapter, economic, politic, administrative pattern and the status of police organization of Czarist Russia, the environment in which Azerbaijan police was shaped the attempt of short-term existing Azerbaijan Democratic Republic, the works made in economic, politic and police organization are excemined. The politic, economic, administrative structure and police organization of Azerbaijan during the times of the Soviet Union from which Azerbaijan police gets affected with the ongoing effects on it are revealed. In the third chapter, nationalization works performed by Azerbaijan Republic as a country to gain its independence in all the fields and managerial units including police organization to get rid of old loads and to keep the society together are mentioned. Azerbaijan Law on Police and related works are explained considering AGİT and other international documents. The works made for Society-Supported Policing practice in Azerbaijan and which have been commenced by AGİT are included. The success of democratic policing attempted to be implemented in Azerbaijan and the problems encountered during the implementation are assessed.