Customer satisfaction on product/service customization and application
Ürün/hizmet özgünleştirme ve uygulamalarında müşteri memnuniyeti
  1. Tez No: 448164
  2. Yazar: İDRİSS HALLİRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAYBARS TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kişiselleştirmenin yanı sıra isteğe uygun olarak tasarlanmış ürünler, müşteri memnuniyetini artırmada, müşterinin satın alma güdüsünü etkilemede ve market rekabetçiliğinin sürdürülmesinde, büyük şirketlerde olduğu kadar küçük şirketlerde de büyük bir önem taşımaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, alıcının kanaat ile talebe uygun üretim/hizmet etkilerini araştırmaktır. Bu araştırma, müşteri odaklı üretim etkilerini ele almakla beraber, Siparişi veren kişinin görüşlerini de ayrıntılı olarak ele almaktadır. Bu inceleme için anket aracılığı ile bir gözlem metodu kullanılmıştır. Bu metot, rastgele yapılan örneklemelerle 386 farklı cevaptan veri sağlanmasına yardımcı olmuştur. Bu verilerden elde edilen sonuçlara göre, alıcılar normal ürün ve hizmetlerdense, kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetlerin daha memnun edici olduğunun kanaatine varmıştır. Son olarak, kişiselleştirilmiş yapılandırmaları destekleyen yazılım tabanlı uygulamaların da müşterinin satın alma güdüsünü etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Customization as well as personalization has a very vital role for companies, even small businesses in improving customer satisfaction, influencing customer purchase and maintaining market competitiveness. The main aim of this study is to examine the effect of product / service customization and application on customer satisfaction. This research analyses the effect of mass customization and overall customer satisfaction. Survey method has been used for this research using questionnaire to collect data from 386 respondents by random sampling. Findings of this study revealed that customers derived more satisfaction from customized products and services compared to normal products and service. Moreover, software based applications that supports personalized configurations influence customers to purchase the product.