Birebir pazarlama stratejilerinin kurum imajı oluşturmadaki rolünün belirlenmesi: Bir hava yolu işletmesinde uygulama
Determining the role of one-to-one marketing strategies on forming corporation image: An application on an airline
- Tez No: 451683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Çalışmada, birebir pazarlama stratejilerinin işletmelere sağladığı katkılar sunulmuş ve kurumsal imaja katkısının olup olmadığı havayolu sektörü üzerinden incelenmiştir. Birebir pazarlama malların ve hizmetlerin kişiye özel sunumunu içerdiğinden araştırmanın örneklemini, araştırma için seçilen havayolunun üst segmentasyon yolcuları (business sınıfı ve comfort sınıfı) oluşturmuştur. Birinci bölümde, pazarlamanın geçmişten günümüze yaşadığı gelişim aşamaları anlatılmış, birebir pazarlama anlayışına geçişin sebepleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, tüm yönleriyle birebir pazarlama anlayışı ele alınmış ve birebir pazarlamanın işletmelere sunduğu katkılar anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, kurumsal imaj ve kurumsal imaj yaratmanın unsurları irdelenmiştir. Bu unsurlardan soyut imaj yaratma, müşteriye özel üretim yapılmasını da içerdiğinden ve bu yönüyle de birebir pazarlama ile ilgisi olduğundan kurumsal imajın soyut unsurlarına detaylı olarak yer verilmiştir. Son bölümde ise araştırmanın amacı çerçevesinde katılımcıların birebir pazarlama ve imaj üzerine beklentileri ve algıları hava yolu sektörü baz alınarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda ise, birebir pazarlamanın uygulama adımları arasında güçlü bir ilişki ortaya çıkmış, ancak kurum imajı ve birebir pazarlama arasında bir ilişki çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, contributions that strategies of one to one marketing provides to business have been presented and it has been investigated whether one to one marketing contributes positive corporate image to the airline industry or not. Because one to one marketing mean a personal presentation of goods and services to customer, the airline's top segmentation passengers (business class and comfort class) are selected as the sample of the study for the study. In the first part, the development stages of marketing from the past to present have been explained and the reasons of transition to the one to one marketing have been focused. In the second part, all aspects of the one to one marketing have been dealt with and the contributions of one to one marketing to the company have been described. In the third chapter, the corporate image and elements of creation of corporate image have been explained. Creating an abstract image of one of the elements of creating corporate image has been given in detail because it contains customization in product for customer and it is related to one to one marketing from this aspect. In the last section, expectations and perceptions of the participants about one to one marketing and image have been evaluated based on the airline industry within the framework of the objectives of the research. As a result of the study; strong correlation between one to one marketing application steps has been revealed, but no relationship between corporate image and one to one marketing has been found out.