Responsible and co/design for creative craft communities
Yaratıcı sanat toplulukları için sorumlu ve ortak tasarım
- Tez No: 448163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE OVACIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez tasarımcıların sosyal, çevresel, ekonomik ve kültürel sürdürülebilirlik sorumlulukları hakkında bir araştırma içerir ve ayrıca sanat topluluklarının sürdürülebilir gelişiminde tasarımın aktivizim olarak kullanılmasının ne derece sorumluluk sahibi olduğunu işaret eder. İlk aşama edebiyatta tasarımcılar ve akademisyenler tarafından yaratılmış teori ve pratiklerin sürdürülebilir bir şekilde gelişmesine duyarlı tasarım ihtiyacına yönelik araştırmaya dayanır. İkinci bölüm ise araştırmayı tasarımcıların tasarım aktivizmindeki rolünü anlamaya, yaratıcılık ve sanat topluluklarının sürdürülebilir gelişiminde eş tasarı metodu ve ilerleme boyutuna daraltır. İkinci bölümün devamında bir konu araştırmasından yola çıkılarak Pakistan'daki yaratıcı sanat topluluklarının tasarım aktivizmini ve pratiklerini birleştiren gerçek bir organizasyondan destek alınmıştır. Araştırmanın sonucu, tasarım ve üretimin çağdaş kültürüne zanaatkar ve tasarımcının ortak çalışmayla yaklaşımını birleştirebilen projelerin önermesi merkezlidir.
Özet (Çeviri)
This thesis contains a research on responsibility of designers regarding to social, environmental, economic and cultural sustainability. Furthermore it points out how responsible design as an activism can contribute a sustainable development of craft communities. The first phase is based on the research on the current need for responsible designing for sustainable development regarding to theories and practices, created by designers and scholars in literature. The second phase narrows down the research to understand the role of designers in design activism and co-design method for a progress and sustainable development for creative and craft communities. As follows, the second phase is supported by a case study on a real organization incorporating the practices of design activism to amplify creative craft communities in Pakistan. The case is built around the debate of the crucial need of design to rescue the crafts and craftsmen for social, cultural and economic sustainability in their respective regions. The conclusion of the research is based on the proposition of projects that can integrate the craftsmen and designers with the co-design approach as a contemporary culture of design and production.