Tüketici sözleşmelerinde genel işlem şartlarının sözleşme ile ilişkilendirilmesi
Associating with the contracts and the general terms in consumer contracts
- Tez No: 448169
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HAVUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Toplumsal yapının değişmesi ve ekonominin gelişmesiyle rekabet piyasasının önemli unsurlarından biri haline gelen tüketicinin, korunması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Tüketicinin korunma ihtiyacı, sözleşme öncesi görüşmelerin başlamasıyla artmaktadır. Zira günümüzde girişimciler tüketicinin görmediği, kabul etmediği sözleşme şartlarıyla tüketiciyi bağlı kılmakta, bir anlamda sözleşmeleri kendi istedikleri gibi şekillendirerek tüketicinin pasif kalmasını sağlamaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde Tüketici Hukukunun korumaya değer gördüğü piyasa süjesi tüketici, tüketici sözleşmesi ve tüketici sözleşmelerindeki genel işlem şartlarının mahiyeti ortaya konmuştur. Çalışmamızın ikinci bölümünde genel işlem şartlarının tüketici sözleşmesiyle ilişkilendirilmesi tüketicinin aydınlatılması için özel olarak 6502 sayılı TKHK' da düzenlenen hükümler ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the change of social structure and economy, necessity for protection of the consumer who has become one of the important element of the competitive market, has emerged. The need of consumer protection has been increasing with the begining of the pre-contract negotiations. Even today contractor binds the consumer with terms that consumers neighter see nor accept. In another aspect, contractors shape the contracts in their way as the same timeconsumers remain passive. In the first part of our study consumer contracts, general terms and conditions of consumer contracts and consumer as valuable market subject for the Consumer Protection Law, has been analyzed. In the second part of our study; associating the general terms and conditions with consumer contracts has been examined in the light of illumination of the consumer, feature special provisions in TKHK numbered 6502.