Distopik romanlarda kitle iletişim araçlarının temsili: Cesur Yeni Dünya ve Bin Dokuz Yüz Seksen Dört
Representation of mass communication in distopic novels: Brave New World and Nineteen Eighty-Four
- Tez No: 448170
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGUN ERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada kitle iletişim araçlarının Cesur Yeni Dünya ve Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı distopik romanlardaki temsili analiz edilmektedir. Modernliğin beraberinde getirdiği teknolojik gelişmeler ve sanayileşme, kitle iletişim araçlarının gelişip yaygınlaşmasında etkili süreçlerdir. Bu gelişmeler doğrultusunda kitle iletişim araçlarının kullanım biçimi de önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, kitle iletişim araçlarının kullanım biçim ve amaçları ve iktidarın işleyişindeki etkisinin boyutları ve sınırları, söz konusu romanlarda eleştirel teorinin bakış açısından incelenmektedir. Çalışmada bu romanların incelenmesinde söylem analizi yöntemi uygulanmaktadır. Yapılan analizle, kitle iletişim araçlarının; toplum ile iktidar arasında bağımsız bir güç olma ihtimalinin bulunmayıp, iktidarın işleyişine hizmet ettiği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, representation of means of mass communication is analyzed in relation to the dystopian novels of Brave New World and Nineteen Eighty Four. Modernization process and industrialization has brought technological innovations that resulted in social changes and arise of new forms mass communication. In the process of these changes, the use of the means of mass communication gained more importance. In this study the forms and the aims of the means of communication are presented. Furthermore the effects and the limits of them on how power operates is examined by looking at the representation of communication devices in the mentioned novels from the framework of critical theory. These novels are analyzed by discourse analysis method. The result of the analysis is that; the possibility of mass communication operating as a free agent that is independent of the power is nonexistent, it rather appears as a tool that contributes to operating of power in general within the framework of the novels that are analyzed.