Development of tourism industry in the republic of Kazakhstan using effective ways of human resources
Etkili insan kaynakları yöntemleri kullanarak Kazakistan Cumhuriyeti'nde turizm endüstirisinin gelişimi
- Tez No: 448172
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN İÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Turizm ve İnsan Kaynaklarının küresel endüstride rolü önemlidir. Bugünlerde ülkelerin çoğu turizm gelişimi için temel olarak turistler için daha rahat ve ilgi çekici olması için kendi yönetim sistemlerini geliştirmeye çalışmaktadır. Bu tez İnsan Kaynaklarının Turizm endüstrisi ile nasıl bağlantılı olduğuna ve Kazakistan Cumhuriyetindeki Turizm Endüstrisi ve İnsan Kaynaklar arasındaki karşılıklı ilişkilerin ortaya çıkarmaya odaklanmaktadır. Ayrıca, Turizm endüstrisindeki istihdam yapısını daha iyi anlamak ve Kazakistan Cumhuriyeti Turizm Endüstrisinin gelişimi için önemini incelemek için turizm sektöründeki istihdam verilerini gözlemlemek önemli bir adımdır. Bu tez turizm sektöründe çalışanların verilerini tanımlamaya ve turizm sektörünün çalışanlarının kaliteli olmasına bağımlılığına odaklanır. İnsan Kaynaklarının, Turizm Endüstrisindeki temel zorluğu iş verimliliğinin etkinlığinin yaratımına ilişkindir. Turizm çeşitlidir ve her sektör birçok iş imkanına sahiptir. Kazakistan Cumhuriyetinde rekabeti sağlamak ve turizm endüstrisinin gelişimine katkıda bulunmak için turizm endüstrisinin tüm bu sektörlerinin çalışan verimliliğini arttırmaya odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The role of Tourism and Human Resources are significant in the global industry. Nowadays, most of the countries as a base of tourism development are trying to develop their personnel management system in order to make it more comfortable and attractive for tourists. This thesis focuses on how Human Resources are engaged in the Tourism Industry and aims to discover interrelationships between Tourism Industry and Human Resources of the Republic of Kazakhstan. Furthermore, observing employment data on the tourism sector is a significant step in gaining a better understanding of employment structure in tourism industries and for analyzing its importance for development of tourism in the Republic of Kazakhstan. The thesis focused on defining input of employees to the tourism sector, and explains the dependence of the tourism industry on employees' quality. The main human resource challenge for the tourism industry related to the creation of effectiveness of the labour productivity. Qualified and skilled workforce leading source of high competitiveness which stimulate development of job prospects. Improvement of tourism sector by means of Human Resources is a good strategy for tourism industries as it is consist of many segments. Tourism is diverse and each sector has many job opportunities. All these sectors of the tourism industry have to focus on increasing productivity of employees in order to stay competitive