Sovyetler birliği sonrası Türkiye Kazakistan ekonomik ilişkilerinde yaşanan gelişmeler
Developments in Kazakhstan Turkey economic relations after the Soviet Union
- Tez No: 351060
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAİ TEMELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında Sovyetler Birliği?nin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanan Kazakistan Cumhuriyeti ile Türkiye arasında yaşanan ekonomik ilişkilerin gelişimi ve bu gelişime bağlı olarak ilişkilerin etkileşimi bu tez kapsamında incelenmiştir. Kazakistan Cumhuriyeti hürriyetini ilan etmesiyle başlayan Türkiye- Kazakistan resmi ilişkileri aşağı-yukarı 23 yılına yaklaşmaktadır. Bu zaman içerisinde ekonomik, kültürel ve siyasi ilişkilerdeki ilerlemeleri gerek Kazakistan?lı ve gerekse Türkiye?li yöneticiler ve iş insanları dile getirmektedirler. İkili ilişkilerin en çok geliştiği alanları şu şekilde özetlemek mümkündür: turizm, ticaret, ekonomik münasebetler ve eğitim. Öncelikle Kazakistan ekonomisi ele alınmış, öne çıkan sektörleri, yatırım ortamı ve dış ticaret yapısı incelenmiştir. Ardından da Kazakistan ? Türkiye ekonomik ve yatırım ilişkileri değerlendirilmiş, Kazakistan?daki yabancı yatırımların sektörel ve yatırımcı ülkelere göre dağılımları Türkiye?li iş insanları tarafından gerçekleştirilen ve planlanan projeler, iş insanlarının karşılaştıkları sorunlar incelenmiştir. Ahahtar Kelimeler: Kazakistan, Türkiye'li iş insanlarının Kazakistan'daki yatırımları, Sorunlar, Etkiler
Özet (Çeviri)
In this study, development of economic relations between Turkey and the Republic of Kazakhstan after gaining its independency will be examined. The Turkey-Kazakhstan relations go back to the day of official recognition of the Republic of Kazakhstan and have been growing for 23 years. During this time Kazakh and Turkish leaders have expressed their opinions about necessary progress in different fields such as: economic, culture and politics. Bilateral relations reached their peak in following sectors: tourism, trade and economy, education. In this work priority is given to Kazakhstan's economy, industry, investments and foreign trade structure. Also, economic and investment policy between Kazakhstan and Turkey, co-operation fields, projects planned by Turkish businessmen were assessed. Problems faced by investors have also been identified and subsequently they took the place in this work.