Günümüz bilgisayar oyunlarında yeni grafik çözümlemeleri ile bu çözümlerin 3 boyutlu sanal müze yapımında kullanımı ve bir proje çalışması
The use of the new graphic analysis of the contemporary computers and the use of these solutions in the production of 3 dimensional virtual museums and a project study
  1. Tez No: 448184
  2. Yazar: MEHMET EMİN DİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMAİL OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Fine Arts, Museology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bilgisayar oyunlarının gelişimi ile birlikte, paralel olarak gelişen bilgisayar teknolojisinin katkılarıyla, 3 boyut teknolojisinin hayatımızın görsel standartlarından biri haline geldiği günümüzde bu konu üzerinde farklı yaklaşımlar geliştirilebileceği ve bu teknolojinin günümüz sanal müzecilik kavramına farklı bir bakış açısı sunmayı hedeflemiştir. Geçmişten günümüze bilgisayar oyunları ve bilgisayar oyun türleri incelenerek bilgisayar oyunları üretiminde kullanılan teknolojiler ve müzecilik kavramları incelenmiştir ve bu teknolojilerin 3 boyutlu sanal müze tasarımı konusunda tasarımcıya ve kullanıcıya sunabileceği yeni kavramlar ilk üç bölümde irdelenmiştir. İlk üç bölümde literatür taraması ile oluşturulan teorik alt yapı üzerine, dördüncü bölümde“Ege Üniversitesi Kitap ve Kağıt Sanatları Müzesi”ve müzenin mevcut koleksiyonu, üç boyutlu teknoloji ve yazılımlar kullanılarak sayısallaştırılmıştır. Günümüz bilgisayar kullanıcılarının istekleri düşünülerek hazırlanmış olan projede oyun motorlarından yardım alınarak interaktif bir kullanıcı deneyimi sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the development of computer games, with the contributions of parallel computer technology, 3D technology has become one of the visual standards of our lives, different approaches can be developed on this subject and this technology aims to present a different point of view to the present concept of virtual museology. In the past, the concepts of technology and museology used in the production of computer games have been examined by examining the daily computer games and types of computer games. The new concepts that these technologies can present to the designer and the user in 3 dimensional virtual museum design are examined in the first three chapters. In the fourth chapter, the“Ege University Book and Paper Art Museum”and the current collection of the museum are digitized using three-dimensional technology and software on the theoretical infrastructure created by the literature search in the first three chapters. The project was designed with the desires of today's computer users in mind, and an interactive user experience was presented by getting help from game engines.