Exploring the concepts of belonging and place-making in post-industrial era: The case of Fethiye
Sanayi sonrası dönemde aidiyet ve mekanlaştırma kavramlarının incelenmesi: Fethiye örneği
- Tez No: 448195
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL BAYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Son birkaç on yıllık zaman zarfında politik ve finansal alanlardaki değişimlerden dolayı artan insan hareketliliği görmekteyiz. Bu çizgideki dönüşümlerin çoğunlukla iki geniş alanda yansıması olmuştur. İlki, şehirlerin yeniden yapılanması ve beraberinde gelen küresel marketlerin lokal olanla entegrasyonunu ilgilendirmektedir. İkinci alansa bu yerinden edilmiş bireylerin yeni toplulukla nasıl bağlantı kurdukları ve kendilerine bir yer edindikleriyle ilişkilidir. Fakat bu yeniden inşa süreci büyük oranda göç sebepleri veya ekonomik ve kültürel etkileri açısından araştırılagelmiştir. Diğer göçmenlere kıyasla daha ayırt edici özellikler sergileyen emekli yerleşik yabancılar örneğinde, son zamanlarda yaşamları kapsamlı şekilde araştırılmıştır. Bu, lokaldeki diğer bileşenleri dahil etmeden kendi bütünselliği içinde yapılmıştır. Fakat sosyal yaşamın aktif bir katılımcısı olan 'mekan'a artan ilgiyle beraber, bireylerin tecrübelerinin 'aidiyet' kavramı üzerinden araştırılması gerekmektedir. Bu bağlamda bu tezin esas amacı sadece yerleşik yabancılar değil ülke içi göçmenler ve yerel halkı da içeren Fethiye sakinlerinin şehre aidiyetlerini inşa etmeye yönelik nasıl çabaladıklarını incelemektir. Çalışmada 'mekansal aidiyet' kavramı, mekanlaştırma, edimsellik ve aidiyetin siyaseti başta olmak üzere birçok kavram kullanılarak yeniden yorumlanıyor. Bu amaçla her bir gruptan birçok sakinle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Hemen hemen tüm katılımcıların şehre ait olduklarına inandığı sonucuna ulaşılmıştır. Yerleşik yabancılar, mekanlaştırma stratejileri kullanma eğiliminde olup aynı anda da toplumsal alanlarda Britanyalılık'larını yeniden üretmeye çabalamaktadırlar. Fakat aidiyetlerinin son zamanlardaki ikametgah politikaları yüzünden bozulduğu görünmektedir. Diğer yandan yerel halkın, finansal ve kültürel değişikliklerin ortasında mekanizmalar üreterek mekan ve kültürlerini devam ettirme çabasında oldukları gözlemlenmiştir. Son olarak çoğunluğu emeklilerden oluşan ülke içi göçmenlerin sosyal ve finansal anlamda entegre oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Over the last few decades, we have been seeing global processes of increased human mobility due to the alterations in political and financial realms. Transformations along this line have been predominantly reflected on two broad areas. The first one is related to the spatial reconfiguration of cities and concomitant integration of global markets into the local. The second domain concerns how these displaced individuals relate to the new community and make a place for themselves. However, this process of reconstruction has been explored, to large extent, in terms of reasons for migration, or financial, and cultural effects. In the case of pensioner foreign residents exhibiting distinctive features compared to other migrants, their lives have been extensively studied lately, but in their own entirety, excluding other constituents in the locality. However, with the growing interest in the 'space' as an active participant in social life, individuals' experiences need to be explored through the concept of 'belonging'. In this context, the major aim of this thesis is to explore how the residents of Fethiye, including not only foreign residents, but also in-state immigrants and the local people, work towards constructing their belonging to the city. 'Spatial belonging' is re-interpreted by employing concepts like place-making, performativity, and the politics of belonging among many others. To this end, semi-structured interviews were conducted with a number of residents from each group. It has been found out that almost all the informants believe that they belong to the city. Foreign residents tend to apply place-making strategies while concurrently trying to remanufacture their Britishness in communal spaces. However, their belonging seems to be disturbed by recent residency policies. On the other hand, the locals are observed to be involved in maintaining their space and culture amid financial and cultural changes by inventing mechanisms. Finally, in-state immigrants consisting of mainly pensioners seem to be socially and financially integrated.