Amaca yönelik pazarlama uygulamalarına ilişkin tüketici tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluating the cause-related marketing practices on consumers' attitudes
  1. Tez No: 448196
  2. Yazar: MERVE YANAR GÜRCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. İBRAHİM KIRCOVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Firmalar, günümüzün değişen koşullarında daha iyi ürün ve hizmet sunabilmek ve daha iyi müşteri tatmini sağlayabilmek için pazarlama stratejilerini değiştirmektedirler. Kurumsal hayırseverlik ve kurumsal sosyal sorumluluk kavramları sıkça tartışılmaktadır. Sosyal sorunlar da; hem firmalar hem de tüketiciler açısından önemli olarak algılanmakta ve tüketicilerin sosyal sorumluluk ile ilgili endişeleri de günden güne artmaktadır. Firmalar; tüketicilerin bu sorunlarına çözümler üretmeye çalışmaktadırlar. Bu çerçevede yapılan çalışmada; amaca yönelik pazarlama kavramı ile bu uygulamaların tüketiciler üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Buna göre; amaca yönelik pazarlama, firmaların ürünlerini bir ya da daha fazla sosyal sorunla ilişkilendirerek, kar elde etmelerini sağlarken diğer taraftan, ihtiyaç durumundaki taraflara da yardım sağlamaktadır. Ayrıca, amaca yönelik pazarlama, kendilerini rakiplerinden farklılaştırmak ve rekabet avantajı sağlamak isteyen firmalar için de etkili bir araç olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The chancing environment has led all the companies to change their marketing strategy to provide better products, services and customer satisfaction. Corporate philianthrophy and corporate social responsibility today are much talked concepts. In today's World, social causes are considered important both firms and consumers and social responsibility consciousness of consumers is increasing from day to day. Therefore companies strive to sort out consumers' social concerns. In this context, this dissertation emphasis the concept of cause-related marketing and the effects on consumers' attitudes. According to that, cause-related marketing has been observed that companies are associating their products with one or more than one causes. And also, cause- related marketing is an effective tool for brands which want to differentiate from rivals and gain competitive advantage.