Atletik triad'ın olimpik branşlardaki bayan sporcularda görülme sıklığı, sporcu ve antrenörlerin atletik triad hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determine the knowledge levels of female athletes and their coaches at the level of national team on female athletic triad and whether the athletes experience the symptoms of 'female athletic triad'
  1. Tez No: 448205
  2. Yazar: MÜGE SARPER KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN HERGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada, ülkemizdeki Bayan A milli takım düzeyindeki sporcuların ve antrenörlerin Kadın Atletik Triad'ı hakkındaki bilgi düzeyleri ve sporcularımızın Female Athletic Triad semptomlarını taşıyıp taşımadıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 2015 Mayıs-Aralık ayları arasında A Milli takım kadrolarında yer alan 3'ü Artistik Cimnastik 5'i Maraton 9'u Badmintoncu 25'i Lisanslı Badminton Lig sporcusu 9'u Basketbol 6'sı Bilek Güreşi 12'si Buz Hokeyi 5'i Curling 11'i Futbol 4'ü Halter 7'si Taekwondo Müsabaka 5'i Taekwondo Poomse 7'si Voleybol 7'si Yüzme branşlarında olmak üzere toplam 115 sporcu gönüllü katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak, Utah Üniversitesi Öğretim üyelerinden Heidi Wengreen tarafından oluşturulan genel geçerliliği kontrol edilmiş Female Athletic Triad Anketi kullanılmıştır. Yapılan çalışmada sonuç olarak; sporcuların çoğunun "Kadın Atletik Triad'ını daha önce duymadıkları belirlenmiştir. Kalori alımıyla ilgili soruda Atletizmciler, Halterciler ve Yüzücüler alamıyoruz cevabını vermiştir. Stres kırığıyla karşılaşma sorusuna Atletizm Badminton ve Halter branşları evet yanıtını vermiştir. Yine pek çok badmintonucunun ilk menarş yaşı sorulduğunda Lig badmintoncuları ve Basketbol branşlarında 14-15 yaş grubunda, Atletizm ve Milli Badmintoncularda ise genelde 15-16 yaş grubunda oldukları saptanmıştır. Son olarak reglilerinin düzenliliği ile ilgili sorulan soruda Badminton, Basketbol, Bilek Güreşçiler, Buz hokeyciler ve Taekwondo Poomsea branşlarındaki sporcular adetlerinin yıl içinde çok düzensiz olduğunu belirtmişlerdir. Bütün bu sonuçlardan yola çıkarak; öncelikle araştırma sonucunda risk altında bulunan sporcuların Kadın Atletik Triadı hakkında Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Eğitim Dairesi ve spor federasyonlarının alan uzmanlarından destek alınarak hazırlanacak seminerler aracılığıyla bilgilendirilmesi ve sonrasında bu seminerlerin her spor branşı için yaygınlaştırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to determine the knowledge levels of female athletes and their coaches at the level of national team on Female Athletic Triad and whether the athletes experience the symptoms of“Female Athletic Triad”. The study was carried out voluntarily with the participation of a total number of 115 athletes from national team. 3 of the athletes were from Artistic Gymnastic, 5 were from Marathon, 9 were from Badminton, 25 were from professional Badminton League player, 9 were from Basketball, 6 were from Arm wrestling, 12 were from Ice Hockey, 5 were from Curling, 11 were from Football, 4 were from Weightlifting, 7 were from Taekwondo, 5 were from Poomsea, 7 were from Volleyball and 7 were from Swimming. As a measuring tool,“Female Atletic Triad”questionnaire was used in the study. The questionnaire constructed by Heidi Wengreen who is from the academic staffs of Utah University and reliability and validity of the questionnaire was done by her. . Consequently, it has been found out in the study that woman athletes in all groups have never heard about“Female Athletic Triad”. To the question about calorie intake Sprinters, Weightlifting, Swimmers answered that they couldn't take enough amount of calorie. To the question about stress fracture Sprinters, Badminton players and weightlifting players answered“yes”still, when they are asked about their first menarch age. It was found out that League Badminton players and Basketball ranges in 14-15 age group and Sprinters and National Badminton players ranges in 15-16 age group. Lastly when they are asked about their period regularity. Badminton, Basketball, Wrestling, Ice Hockey and Taekwondo Poomsea players reported that their regularity is usually very irregular throughout the year. Based on all this information about“Female athletic triad”it was suggested to give seminers and disseminate these seminars via Youth and Sport Ministry Sport and Eduation Office and sport federations to the players in all branches.