Doğu Akdeniz'de münhasır ekonomik bölge sınırlandırması uyuşmazlığı kapsamında yürütülen askeri faaliyetlerin hukuki statüsü
Legal status of military activities handled in Eastern Mediterranean within exclusive economic zone delimitation dispute
  1. Tez No: 448247
  2. Yazar: MAHMUT ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSER GÖKDEMİR IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Hukuk, Marine, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada,“Doğu Akdeniz'de Münhasır Ekonomik Bölge Uyuşmazlığı Kapsamında Yürütülen Askeri Faaliyetlerin Hukuki Statüsü”konusu incelenecektir. Bu konunun seçilmesindeki yegane amaç, önemi her geçen gün artan Doğu Akdeniz'de halihazırda Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'nin açısından mevcut olan Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) uyuşmazlığı kapsamında yürütülen askeri faaliyetler için bir hukuksal sınır çizmektir. Bir hukuk konusu olması sebebiyle araştırma yöntemi olarak literatür taraması seçilerek; mevcut tek taraflı deklerasyonlar, çok taraflı mutabakatlar, yapılan uluslararası düzenlemeler ve örnek dava kararları ile örnek olaylar incelenmiştir. Araştırmamızda öncelikle denizcilik gibi yüzyıllardır önemli olan bir konu içinde oldukça yeni bir alt konu olan münhasır ekonomik bölge kavramının ne olduğu açıklanacak, tarihsel süreci ve devletlerarası sınırlandırma anlaşmaları çerçevesinde Doğu Akdeniz'deki mevcut durumun değerlendirmesi yapılacaktır. Araştırmanın devamında özellikle Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) tarafından Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin mevcut bölgesel güvenliğine zarar veren, aynı zamanda uluslararası hukuka da aykırı olan münhasır ekonomik bölge sınırlandırmaları çerçevesinde ikili antlaşmaları destekleyici yönde yürütülen yabancı askeri faaliyetler ve Türkiye tarafından alınan karşı tedbirlerin hukuki statüsü incelenecektir. Son olarak Doğu Akdeniz'de yürütülen askeri faaliyetler kapsamında Türkiye'nin yararına olan ortamın inşa edilmesi için atılması gereken adımlar sıralanacak ve bir çıkarımda bulunulacaktır. Araştırmada, tarih boyunca birbirleri ile karşılıklı olarak bağlı olan ticaret yani ekonomik çıkarlar ya da gereksinimler ile bunu desteklemek için yürütülen askeri faaliyetler arasındaki ilişki, münhasır ekonomik bölge çerçevesinde ve Doğu Akdeniz bölgesi için sınırlandırılarak siyasal ve hukuksal perspektifler ışığında sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study,“Legal Status of Military Activities Handled in Eastern Mediterranean within Exclusive Economic Zone Delimitation Dispute”will be examined. In the choice of this topic's subject, currently increasing the importance of the Eastern Mediterranean for Turkey and Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC), draw legal limits about military activities within Exclusive Economic Zone (EEZ) delimitation dispute. Due to the subject about law, method of the research chosen as a literature research, in this way, existing single-sided declarations, multinational agreements, international regulations and sample case decisions are investigated. In this study; primarily, important for centuries as a maritime topics is a fairly new concept of the exclusive economic zone subtopic will be discussed, the historical process and within the frame of the limiting interstate agreements will be made in the assessment of the current situation in the Eastern Mediterranean. The continuation of the investigation, in particular Turkey's existing regional security in the Eastern Mediterranean by the Greek Cypriot Administration (GCA) damaging, but also against the international law, the exclusive economic zone within the frame of bilateral treaties supporting direction limitations on executing foreign military activities and the legal status of countermeasures taken by Turkey will be examined. Finally, the scope of military activities carried out in the Eastern Mediterranean Turkey's construction of the environment for the benefit of the steps to be taken to be sorted and make inferences. Research, throughout history, relationship between trade, economic interests or requirements and supporting military activities, carried out within the frame of the exclusive economic zone, Eastern Mediterranean region delimitation, and in the light of political and legal perspective.