The geographical and material scope of the ınternational legally binding ınstrument under the united nations convention on the law of the sea and sustainable use of marine biodiversity of areas beyond national jurisdiction and ıts applicability in the eastern mediterranean sea
Birleşmiş milletler deniz hukuku sözleşmesi kapsamında ulusal yargı alanları dışındaki deniz biyolojik çeşitliliğinin sürdürülebilir kullanımına ilişkin uluslararası yasal bağlayıcı belgenin coğrafi ve maddi kapsamı ve doğu akdeniz'de uygulanabilirliği
  1. Tez No: 901028
  2. Yazar: DENİZ SELEN BOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik, Ulaştırma Hukuku ve Siyaseti
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sanayi Devrimi'nden sonra artan çevre kirliliği insanları çevre kirliliğine karşı önlemler almaya teşvik etmiştir. Bu amaç doğrultusunda birçok uluslararası, bölgesel, sektörel, ikili anlaşmalar yapılmıştır. Ancak bu anlaşmaların hiçbiri ulusal yetki alanları dışındaki bölgeleri korumak için yeterli gelmemiştir. 2004 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1982 Birlemiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi altında ulusal yetki alanları dışında kalan alanlardaki biyoçeşitliliğin korunması ve sürdürülebilir kullanımını amaçlayan sözleşme (BBNJ Anlaşması) üzerinde çalışmalara başlamıştır. BBNJ Anlaşması ki temel konuları deniz genetik kaynaklarından doğan kazançların paylaşılması da dahil olmak üzere deniz genetik kaynakları, deniz koruma alanları da dahil olmak üzere alan-odaklı yönetim araçları, çevresel etki değerlendirmesi, kapasite arttırımı ve teknoloji transferi oluşturmaktadır. BBNJ Anlaşmasının coğrafi kapsamı ise açık denizler ve Alandan oluşan ulusal yetki alanları dışında kalan alandır. Ulusal yetki alanları dışında kalan alanların yani açık denizlerin ve alanların sınırları her zaman belli değildir. Özellikle kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgelerin sınırlandırılmasına dair uyuşmazlık yaşanan bölgelerde ulusal yetki alanları dışında kalan alanları belirlemek daha zordur. Doğu Akdeniz de deniz alanları sınırlandırma uyuşmazlıkarının olduğu bir alandır. Doğu Akdeniz'de özellikle Türkiye, Yunanistan, Güne Rum Yönetimi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında yıllardır süregelen kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge sınırlandırma uyuşmazlıkları mevcuttur. Bu çalışmada ise BBNJ Anlaşmasının deniz alanları sınırlandırma uyuşmazlıklarının bulunduğu bölge olan Doğu Akdeniz'de uygulanabilirliği Türkiye perspektifinden değerlendirilmiştir. Bu kapsamda BBNJ Anlaşmasının kısa bir özeti, Doğu Akdeniz'deki sınırlandırma uyuşmazlığı ile ilgili devletlerin de iddialarını içeren bilgiler verilmiştir. Ardından çevreyi koruma yönelik önlemlerin sınırlandırma uyuşmazlıklarına etkisi tartışılıp, Doğu Akdeniz'deki mevcut uluslararası ve bölgesel çevre düzenlemelerinin ulusal yetki alanları dışında kalan tartışmalı deniz alanlarına etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing environmental pollution following the Industrial Revolution encouraged people to take precautions against environmental pollution. To this end, many international, regional, sectoral, and bilateral agreements have been made. However, these agreements have yet to sufficiently protect areas beyond national jurisdiction. In 2004, the United Nations General Assembly started working on an agreement for the conservation and sustainable use of biodiversity in areas beyond national jurisdiction under the 1982 United Nations Convention on the Law of the Sea (BBNJ Agreement). The main topics of the BBNJ Agreement are marine genetic resources, including the sharing of benefits arising from marine genetic resources, area-based management tools, marine protected areas, environmental impact assessment, capacity building, and technology transfer. The geographical scope of the BBNJ Agreement includes areas beyond national jurisdiction, consisting of the high seas and the area. The boundaries of areas beyond national jurisdiction - high seas and regions - are sometimes unclear. Determining limits of the areas beyond national jurisdiction is more challenging, especially in regions with a dispute regarding the delimitation of continental shelves and exclusive economic zones. The Eastern Mediterranean is also an area where there are maritime delimitation disputes. The continental shelf and exclusive economic zone delimitation disputes have been going on for years, especially between Türkiye, Greece, the Greek Cypriot Administration of Southern Cyprus, and the Turkish Republic of Northern Cyprus in the Eastern Mediterranean Sea. In this study, the applicability of the BBNJ Agreement in the Eastern Mediterranean Sea, the region where maritime delimitation disputes are located, was evaluated from the perspective of Türkiye. In this context, a brief summary of the BBNJ Agreement and information, including the claims of the states regarding the delimitation dispute in the Eastern Mediterranean Sea, are given. Then, the impact of environmental protection measures on delimitation disputes was discussed, and the effects of existing international and regional environmental regulations in the Eastern Mediterranean on disputed maritime areas beyond national jurisdictions were evaluated.