Kalite fonksiyon yayılımı ve bir yazılım hizmetinde uygulanması
Quality function deployment and implementation of a software service
  1. Tez No: 448254
  2. Yazar: SERCAN HONCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kalite, Türk tarihi açısından yeni var olan bir kavram değildir. Tam tersine, bir yolculuk olan kalite, en az binyıl öncesinden ahilik ve lonca teşkilatıyla mühim bir ilerleme kaydetmiştir. Bugün dünya ürün ve hizmet kalitesini artırmak için birçok kalite araçları geliştirmiştir. Bu yöntemler, günümüzün teknolojik gelişmeleriyle birlikte, elektronik ticaret ve internet üzerinden yapılan işlemlerin gelişmesine katkı sağlamaktadır. KFY, bu yöntemlerden biri olup;“müşterinin sesini”dinleyip, onu ürün/hizmet üretim sürecine dahil etmektedir. Bu yönüyle KFY, müşteri memnuniyetini ön plana çıkaran bir yöntemdir. Bu çalışmada, web sayfası tasarımında KFY kullanılmış ve bir anlamda yazılımla kalite buluşturulmaya çalışılmıştır. KFY takımı, uygulamasında bir anket çalışması yaparak“müşterinin sesi”ni teknik karakteristiklere çevirmiştir. Böylece verilen web sayfası hizmeti iyileştirilmeye çalışılmıştır. Tezin ilk bölümünde kalite ve kalite yönetimine ait temel kavramlar araştırılmıştır. Bunun yanında kaliteye yön veren bilim adamları ve bu insanların katkılarına değinilmiştir. Sonrasında kalite geliştirme araç ve tekniklerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde KFY hakkında detaylı bir inceleme yapılmıştır. Uygulamaya ışık tutmak için, web sayfa tasarımında KFY kullanımının altyapısı araştırılmıştır. Son bölümde ise anket çalışması yapılmış ve elde edilen verilerin birleştirilmesiyle“kalite evi”oluşturulmuştur. KFY takımı bu sayede“müşterinin sesi”ne ulaşmış olup, elde ettiği sonuçlara ait analiz gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Quality is not a new concept that exists in terms of Turkish history. On the contrary, quality is a journey that has made important progress with“Ahilik”and“Lonca”at least a millennium ago. Today the world has developed many quality tools to improve the product and service quality. These methods, along with today's technological advances, has contributed to the development of electronic trade and operations by way of internet. QFD, is one of the methods that listens the“voice of customer”and incorporate it to the product/service manufacture process. With this aspect of QFD, is a method of focusing on customer satisfaction in the forefront. In this study, QFD used in the design of web page and has been tried to bring quality and software together. The QFD team, has conduct a survey and has turned the voice of customer into the technical characteristics in the application. Thus, the web page service has been attempted healed. In the first part of the thesis, the basic concepts of quality and quality management has been investigated. Besides, the scientists who has guided quality and their contribution has been discussed. The second part is made of a detailed analysis on QFD. To shed light to the implementation, the infrastructure of the web page design with QFD has been investigated. In the final section, a survey was carried out and the data obtained by combining the“ house of quality ”has been created . In this way, the QFD team has achieved the“ voice of customer ”and has carried out analysis of the results obtained.