İç denetimin müşteri memnuniyetine etkisi
Internal audit effect to customer satisfaction
- Tez No: 448284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İç denetim, işletme içi işleyiş ve sistemi revize etmek ve bu alanda farkındalıklar oluşturmayı hedeflemektedir. Bu farkındalıkların temel amacı müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede tutarak tüketicilerin genel ihtiyaç ve beklentilerini gerçekleştirebilmektir. Müşteri memnuniyeti, işletme içi çalışanların genel performansı, ürün ve hizmet kalitesi, işletmenin sahip olduğu fiziksel koşullar ve kurumsal görünüm bileşenlerinden oluşmaktadır. Bu bileşenlerin iyileştirilmesine yönelik gerçekleştirilen her hamle işletme içi yapının belirli bir standarda sahip olmasını sağlayacaktır. Sürekliliğin oluşturulmasında iç denetim büyük bir öneme sahiptir. Buradan hareketle denetim süreci ve denetim işlevlerinin dayandığı temel ilkelere çalışmada bütünlük sağlanması açısından değinilmiştir. İç denetimin müşteri bağlılığına ve memnuniyetine etkisi örnek bir firmanın denetim skorları üzerinden tablolar halinde gösterilerek anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın içeriğinde, iç denetimin müşteri memnuniyetine olan etkisi anlatılmaya çalışılmıştır. Örnek firma üzerinden gerçekleştirilen veri analizi ile iç denetim sürecinin etkisi desteklenmiştir. Çalışma kurumsal denetimin müşteri bağlılığına ve memnuniyetine etkisini detaylı bir şekilde değerlendirmesi bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Internal audit aims to revise the internal operation and the internal system and also to create awareness in this area. The main target of these awareness to keep customer satisfaction at the highest level and to realize the general needs and expectations of consumers. Customer satisfaction covers the overall performance of employees, the quality of products and services, the physical conditions and the corporate appearance of businesses. Every promoter activities of businesses will ensure a specific standard for their internal mechanism. Internal audit has a great influence to ensure continuity of businesses. From this point of view, ıt is mentioned that the basic principles of audit process and audit functions to ensure integrity in this study. The effect of internal audit on customer loyalty and satisfaction has been tried to be explained by tabling on the audit scores of a company. The content of the study, the effect of internal audit on customer satisfaction has been tried to be explained. The effect of the internal audit process has been supoorted by data analysis conducted through the sample business. The study is important for evaluating the impact of corporate auditing on customer loyalty and satisfaction in detail.