Dünya Bankası kredilerinin Türkiye'deki KOBİ işletmeciliğine etkisi
The impact of World Bank credits on sme's management in Turkey
  1. Tez No: 448285
  2. Yazar: GÖKHAN TETİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Dünya Bankası'nın Türkiye'deki KOBİ işletmelerine kullandırmış olduğu kredilerin, Türkiye ekonomisi üzerinde yaratmış olduğu etkiyi göstermek üzere hazırlanmıştır. KOBİ işletmelerince kullanılan kredilerin istihdam, işsizlik, büyüme ve ihracat gibi ekonomik göstergelere yapmış olduğu etki incelenmiştir. Çalışmada aynı zamanda KOBİ'lere Dünya Bankası tarafınca sağlanan kredilerin çeşitleri ile KOBİ'lerin faaliyetleri sırasında ihtiyaç duydukları kredi türlerinden de bahsedilmiştir. Türkiye'deki KOBİ'lerin güçlü ve zayıf yönleri araştırılmış, KOBİ'lerin kredi kullanırken yaşadıkları problemler çözüm önerileriyle birlikte dile getirilmiştir. Dünya Bankası kredilerinin genel anlamda Türkiye ekonomisinin büyümesi ve kalkınması yönünde sağladığı pozitif etkinin önemi ifade edilmiştir. Dünya Bankası Kredilerinin Türkiye'deki KOBİ'ler açısından önemi vurgulanmış olup Türkiye'deki KOBİ İşletmeciliği açısından önemli bir finansör kuruluş olduğu araştırma sonucunda belirlenmiştir. Çalışma yapılırken Dünya bankası kaynakları ile kredi veren kamu kurum ve kuruluşlarının bilgi ve kayıtlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of World Bank credits used by SME's in Turkey on Turkish economy.The impact of those credits used by SME's on employment, unemployment, exports, and growth is examined. In this study, we look at the types of credits provided to SME's by the World Bank and the types of credits which SME's need during their operations. Strengths and weaknesses of SME's and the problems that SME's encounter while using credits are investigated and solutions to those problems are proposed. Publications and records of the World Bank and other public institutions which give credits are used during our research. We point out that World Bank credits would have a positive effect on regional development and economic growth in Turkey when used more effectively. As a result of this study, the World Bank is identified as an important creditor in terms of SME's in Turkey and the importance of World Bank credits for SME's in Turkey is emphasized.