Otizmli çocuğu olan annelerde anksiyete düzeylerinin tükenmişlik ile ilişkisi
The relationship between anxiety levels and burnout in mothers of children with autism
  1. Tez No: 448283
  2. Yazar: CEYDA TAHİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Otizm gibi özel bakım ve ilgiye ihtiyacı olan bir çocuğu yetiştirmek anne için oldukça zorlu bir süreçtir. Bu zorlu süreç karşısında, otizmli çocuğa sahip annelerin anksiyete düzeylerini incelemek hedeflenmiştir. Tükenmişlik sendromu, çeşitli meslek dallarında görev yapan bireylerlde sıklıkla çalışılmasına karşın, annelerin tükenmişlik sendromları ile ilgili kısıtlı çalışma bulunmaktadır. Araştırmamızın amacı, otizmli çocuğu olan annelerin anksiyete düzeyleri ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul İli Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Özel Eğitim Merkezleri ve rehabilitasyon merkezlerinde özel eğitim almakta olan 54 otizmli çocuk annesi oluşturmaktadır. Annelerin, sosyodemografik bilgileri, araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan 'Kişisel Bilgi Formu', anksiyete düzeyleri 'Beck Anksiyete Ölçeği', tükenmişlik düzeylerini ölçmek üzere ise 'Maslach Tükenmişlik Ölçeği''nin Duygun ve Sezgin (2003) tarafından anneler için Türkçe'ye uyarlanan formu kullanılmıştır. Annelerin tükenmişlik düzeyleri, dugusal tükenmişlik ve kişsel başarısızlık olarak iki alt boyutta da ayrı ayrı incelenerek, anksiyete düzeyleriyle etkileşimlerine bakılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeli olarak tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The process of raising a child who has special needs and care, such as one with autism, is one of great hardship for a mother. The purpose of this analysis is to observe the anxiety levels of mothers of children with autism. Although occupational burnout has been thoroughly researched and evaluated in various fields, there is limited research for burnout in mothers. The objective of this reserach is to examine the relationship between anxiety levels and burnout levels of mothers of children with autism. The research sample was collected from 54 mothers of children with autism, who attend special schools and rehabilitation centers provided by the Istanbul Ministry of Education. The data collected from the mothers within this sample are obtained from these three research forms: For collecting socio-demographic data, the“Personal Information Form”was used, for determining the anxiety levels, the“Beck Anxiety Inventory”was used, and for determining the burnout levels, the version of“Maslach Burnout Inventory”was used, adapted for mothers, and translated into Turkish by Duygun and Sezgin (2003). The mothers' burnout levels were analysed individually, within two sub categories; emotional burnout and personal failure, which was then put into context in relation with their anxiety levels. The research was designed as a relational survey model.