XVIII. yüzyıl İstanbul türbeleri
18th century Istanbul tombs
- Tez No: 448289
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Türbe, üzeri örtülü mezar anıtı anlamına gelmektedir. Türkler, İslamiyetle birlikte benimsedikleri türbe yapma geleneğini Anadolu'ya kadar taşımışlardır. Anadolu'da kurdukları medeniyetlerde cami, han, hamam, medrese gibi yapılarla birlikte anıtsal türbeler de inşa etmişlerdir. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı başkentleri, başta hanedana mensup kişiler ve önemli devlet görevlilerinin türbeleriyle donatılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'na uzun süre başkentlik yapan İstanbul'da türbeler, diğer yapılarla birlikte önemli bir yer tutmaktadır. İstanbul'un fethiyle birlikte yapılmaya başlanan türbeler imparatorluğun son dönemine kadar devam etmişlerdir. Mimarlık tarihi ve sanat tarihi açısından dikkat çeken bu türbeler üzerine çok sayıda araştırma yapılmış olmakla birlikte, söz konusu araştırmaların daha çok erken ve klasik dönem ile sınırlı kaldığı, sonraki dönemler üzerine fazla durulmadığı veya önem arz ettiği düşünülen bazı yapıların ele alındığı görülmektedir. Oysaki imparatorluğun son dönemlerinde ortaya konulan ve kendi döneminin üslup özelliklerini yansıtan türbeler de hem kent hem de Osmanlı mimarisindeki yeri bakımından özenle üzerinde durulması gereken yapılardır. Bu çalışmada XVIII. yüzyılda Osmanlı başkentinde yapılmış olan türbeler ele alınmıştır.“XVIII. Yüzyıl İstanbul Türbeleri”adlı çalışmada, bu yüzyılda yapılmış olan türbelerin plan, mimari, malzeme ve süslemeleri ele alınmış, yapılar çizim ve fotoğraflarla desteklenerek dönem içerisindeki yeri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tomb means mausolea which is blanketed. Turkish people transported the custom of building tombs to Anatolia associated with Islam. They built mausoleas together with mosque, inn, bathhouse, madrassa in the Anatolian civilisation. Especially, the capitals of Ottoman and Seljuk are equipped with tombs of people who are belonging to the dynastty and important goverment officials. The tombs in İstanbul, which is the capital of Ottoman Empire a long time, have an important place with other buildings. Together with the Conquere of İstanbul, the tombs began to be built and it continued the last times of Ottoman Empire. Although there have been many studies on these tombs in terms of the history of architecture and art history, it is observed that these studies are limited with early period and classical period and there is no focus on the tombs which are tought significant. But the tombs which are built at the late periods of Empire and reflect their own wording features are olso important in terms of both city and their place on the Ottoman architecture. İn this study, it is tackled the tombs which are built on the Ottoman Empire in the 18th centruy.“18th Century İstanbul Tombs”studies the tombs in this century their plan, architecture, material, ornament. The architectures are supported with drawing and photos and it is aimed to reveal their place over the century.