Hüseyin Cahit Yalçın'ın 'Nadide' romanının söz varlığı
The vocabulary of Hüseyin Cahit Yalçın's Novel 'Nadide'
  1. Tez No: 448295
  2. Yazar: ŞERİFE KESKİNEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA LEVENT YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 807
Özet
Hüseyin Cahit Yalçın'ın“Nadide”Romanının Söz Varlığı Türkçenin çeşitli dönemlerine ait pek çok metin üzerinde bu tür söz varlığı çalışmaları mevcuttur. Bu çalışma 1891'de Hüseyin Cahit Yalçın tarafından yazılan Nâdide adlı romana dayanmaktadır. Çalışmamız Gramatikal Dizin, Söz Varlığı Unsurları ve Sıklık Dizini olmak üzere üç bölümden oluşur. Çalışmanın ilk bölümü romanın gramatikal dizini içerir. Dizinde kelimelerin anlam ve kökenleri açıklanmıştır. İkinci bölümde söz varlığı unsurları verildi. Üçüncü bölümde sıklık dizinin yer verildi. Hüseyin Cahit Yalçın edebiyatımızın en çok yönlü yazarları arasındadır. Bu çalışmayla yazarın söz varlığını ortaya çıkarmayı ve Türkçe söz varlığına katkıda bulunmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
The Vocabulary of Hüseyin Cahit Yalçın's Novel“Nadide”There are many vocabulary studies on many texts belonging to different Periods of Turkish language. This work is based on the novel“Nadide”which is written by Hüseyin Cahit Yalçın in 1891. Our study is composed of three sections which are grammatical index, vocabulary elements and frequency index. Hüseyin Cahit Yalçın, among the most versatile writers of our literature. With this study, we aimed to exposing the vocabulary of the author and to contribute the vocabulary of Turkish language. The first part of the study contains a grammatical index of the novel. Origins and meanings of the words were explained in this part. In the second part vocabulary elements were given. In the third part we have given place to frequency index.