Hüseyin Cahit Yalçın'ın hayâl içinde romanında söz varlığı
The vocabulary in the novel hayâl i̇çinde by Hüseyin Cahit Yalçın
  1. Tez No: 448296
  2. Yazar: MURAT HASANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA LEVENT YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 547
Özet
Hüseyin Cahit Yalçın, Servet-i Fünûn edebiyatının önemli nesir yazarlarından biridir. Yalçın, 1901 yılında“Hayâl İçinde”adlı bir roman yazmıştır. Çalışmamız bu romanın söz varlığı hakkındadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır: Gramatikal Dizin, Söz Varlığı Ögeleri ve Sıklık Dizini. Yazar ve söz varlığı ögeleri hakkındaki bilgiler girişte verilmiştir. Dizin bölümünde metindeki sözcüklerin anlamlarına ve kökenlerine yer verilmiş, ayrıca özel adlar için bir dizin oluşturulmuştur. İkinci bölümde metinde tespit edilen söz varlığı ögeleri sınıflandırılmıştır. Son bölümde metnin sıklık dizini bulunmaktadır. Çalışmanın sonunda ise roman metnine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hüseyin Cahit Yalçın is one of the important prose writers of Servet-i Fünûn Literature. He wrote a novel named“Hayâl İçinde”in 1901. Our study is about vocabulary of this novel. This study comprises three sections : Grammatical Index, Vocabulary Elements and Frequency Index. Informations about the author and the vocabulary elements have been given in the introduction. The Index part include meanings and origins of the words that are present in the text. Besides, for the proper nouns an index has been created. In the second part, vocabulary elements that detected in the text has been classified. There is a frequency index in the last section. At the end of the study, given place to the text of the novel.