Genel idari kolluk kuvvetlerinin mülki idare amirleri tarafından gözetimi
Oversight of general administration police forces by administrative chiefs
  1. Tez No: 448403
  2. Yazar: SAADETTİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY ALKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
“Genel İdari Kolluk Kuvvetlerinin Mülki İdare Amirleri Tarafından Gözetimi”başlıklı çalışmada devlet aygıtı bakımından kamu düzeninin tesisi kadar insan hak ve özgürlüklerinin kullanımının temininin de önemli olduğu değerlendirilmektedir. Yani güvenlik ve özgürlüğün birbirine feda edilmeden birlikte daha anlamlı bir bütün teşkil edebileceği ifade edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda devlet aygıtının sistemleştirilmesinin bir ihtiyaç halini almasının temel nedenlerinin başında gelen kamu düzeninin tesisi ve bu düzenin tesisini temin eden kolluk üzerinde durulmuştur. Türkiye'de kamu düzeninin tesisinden ülke genelinde İçişleri Bakanı, il ve ilçelerde ise valiler ve kaymakamlar sorumludur. İçişleri Bakanı, valiler ve kaymakamlar (mülki idare amirleri) emirleri altında çalışan Jandarma Genel Komutanlığı (JGK), Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve Sahil Güvenlik Komutanlığı (SGK) ve bu kurumların taşra birimleri vasıtasıyla bu görevlerini yerine getirirler. Kamu düzeninin tesisi görevini icra etmek için oluşturulan birimlere yani kolluk kuvvetlerine zor kullanma yetki ve sorumluluğu yapmış oldukları işin doğası gereği verilmektedir. Ancak bu kurumlar; personelinin almış oldukları eğitimden, meslek içerisindeki katı hiyerarşi ve yaşamış oldukları mesleki sosyalleşmeye kadar pek çok sebepten dolayı toplumun diğer kesimlerine oranla daha kapalı bir yapıyı oluşturmaktadırlar. Gerek oluşan bu kapalı yapı gerekse sahip oldukları insan hak ve özgürlüklerini kısıtlama imkânı veren yetkiler, söz konusu kurumların kurum dışarısından olan amirlerin gözetimi altında bulundurulmasının önemini artırmaktadır. Dolayısıyla bu tezde sivil gözetimi uygulamada en etkili kurum olan mülki idare amirliğinin bu konuya ilişkin görev, yetki ve sorumlulukları ile yaşanılan aksaklıklar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of provision of having human rights and freedoms and framing public order in terms of the state apparatus are discoursed in the study titled as“Oversight of General Administration Police Forces by Administrative Chiefs”. So it is tried to say that security and freedom constitute a more meaningful whole without sacrificing one of them for the other. In this context, framing public order which is one of the main reasons of becoming a need of the state apparatus systematization and police forces providing framing of this order are emphasized. Minister of Internal Affairs in countrywide; governors and district governers are responsible for framing public order in Turkey. Minister of Internal Affairs, governors and district governers do their duty by means of General Commandership of Gendarmerie, Security General Directorate, Coast Guard Command and rural units of these institutions. Authority and responsibility of using force are given to the units created to perform framing of public order –police forces- by definition of the profession they do. However, personnels of these institutions make a more closed structure than other parts of the community because of many reasons such as their education, strict hierarchy of the profession and vocational socialization. This closed structure and authorizations which give possibility for restricting individual rights and freedoms increase the importance of oversight by chiefs of other institutions. Accordingly duty, authority and responsibility of administrative chiefs which are the most effective institution on applying oversight and malfunctions are emphasized in the thesis.