Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun denetim alanında getirdiği yeniliklerin muhasebe bilgi sistemlerinin etkinliğini artırmadaki rolü ve muhasebe meslek mensupları/çalışanları üzerine bir uygulama
The role of innovations in increasing the effectiveness of accounting information systems brought by the new Turkish Commercial Code in the field of audit and an application on accounting professionals/employees
  1. Tez No: 448404
  2. Yazar: DERYA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yaşanan teknolojik gelişmeler sonucu rekabet yarışı daha da hız kazanmış ve firmalar bilgiyi en etkin şekilde kullanıp, yarışta ön sıralarda yer almak istemiştir. İşletme yöneticileri bilgiyi, hem işletme dışı unsurlardan hem de kendi işletmelerinden elde etmektedirler. İşletmelerde temel bilgi sistemleri pazarlama, üretim, insan kaynakları, muhasebe ve finans bilgi sistemlerinin içinde en önemlisi muhasebe bilgi sistemleridir. Muhasebe bilgi sistemindeki hata ve hile sonucu üretilen yanlış bilgi hem bilgi kullanıcılarını hem de işletmeyi olumsuz etkiler. Bu aşamada işletme prosedürleri ve politikalar devreye girmektedir. Bu faktörler sayesinde de muhasebe bilgi sistemindeki düzen daha kontrollü ilerleyecektir. Özellikle 6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu sayesinde denetim alanında getirilen birçok yenilik ile muhasebe bilgi sisteminin etkinliği arttırılmıştır. Çalışmanın amacı yeni kanunun denetim konusunda getirdiği yeniliklerin muhasebe bilgi sisteminin etkinliğini arttırmadaki fonksiyonunu açıklamaktır. Çalışma yapılan uygulamayla yeni veriler oluşturmasıyla önemli hale gelmektedir. Çalışmanın oluşturulmasında internet ve kütüphane dokümanlarının yanı sıra kanun ve raporlar kullanılmıştır. Aksaray ili muhasebe meslek mensuplarına/çalışanlarına yapılan bir anket ile etkinliğin boyutunu ortaya koymak adına veri toplanmıştır. Çalışmanın içeriğinde ise konunun temel kavramları, muhasebe bilgi sistemi, denetim, Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun getirdiği yenilikler ve konuyla ilgili diğer içeriklere ilaveten oluşturulan bir modelle anket veri analizi ve bulgulara yer verilmiştir. Meslek mensupları/çalışanları üzerine yapılan anket çalışması sonucunda da yeni kanunla getirilen denetim anlayışının muhasebe bilgi sistemi üzerinde olumlu etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological development has accelerated the competition and in this process, the bussinesses want to use the information effectively and place the front. Business managers gain knowledge from both inside and outside of the company. Accounting information system is one of the most important information systems. In the accounting information system, the false and fraudulent information will damage both the information users and business. At this stage, operating procedures and policies are implemented. Thus, the control can be provided. Espicially, through the New Turkish Commercial Code (6102), has brought many innovations in the audit area. Thus, effectiveness of the accounting information system increased. This study aims to give information about the accounting information system, explain the function of the control for the companies and finally explain the function of the new law on increasing the efficiency of accounting information system. This study are important in terms of bringing new data with the application. Internet and library documents, laws and reports are used in the process of the preparation. And the data are obtained from the Aksaray accounting profession/employee to reveal the dimension of the effectiveness. In the study, there are basic concepts, accounting information systems, auditing, innovations brought by the new Turkish Commercial Code and other relevant content, data analysis and survey findings. As a result of the study carried on with accounting professionals/employees, it has been seen that the new audit understanding have positive effects on the accounting information system.