Nikel (II), Kobalt (II) ve Çinko (II) metallerinin L-sistein ve adenin ile oluşturduğu karışık komplekslerinin incelenmesi ve kararlılık sabitlrinin tayini
The Determination of the stability constants of the mixed-ligand complexes of adenine and L-cysteine with Ni (II), Co (II) and Zn (II)
  1. Tez No: 44846
  2. Yazar: AYŞEN CÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜRŞİT PEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada DNA bazlarından Adenin'in, L-sistein ile verdiği ikili ligand kanşımlannın Ni(II), Co(II) ve Zn(II) ile oluşturduğu karışık komplekslerin kararlılık sabitleri Irwing-Rossotti yöntemi kullanılarak potansiyometrik yoldan tayin edilmiştir. Ayrıca oluşan komplekslerin koşullu sabitleri pH'a bağlı olarak hesaplanmış ve belirli bir pH bölgesinde koşullu oluşum sabitinin maksimum olduğu değerin deneysel olarak bulunan oluşum sabiti ile uyum içinde olduğu gözlenmiştir. Ayrıca hesaplanan koşullu oluşum sabitlerinden de yararlanılarak karışık kompleksten türeyen çeşitli türlerin bağıl bollukları incelenmiştir. Karışık komplekslerin kararlılık sabitleri I = 0,22 ve 25°C de Nikel(II)-L-sistein-Adenin2 için log Ki = 6,70 ; log K2 = 6,15; Kobalt(II)-L-sistein-Adenin için log K = 9,50; Çinko(II)-L-sistein-Adenin2 için log Ki = 6,85 ; log K2 = 6,00 olarak bulunmuştur. 116
Özet (Çeviri)
In this study the stability constants of mixed complexes from DNA bases ie Adenine and L-cysteine with Ni(II), Co(II) and Zn(II) were determined using potentiometric method by the Irwing-Rossotti procedure. In addition, the conditional formation constants were calculated depending on pH values. The maximum values of the conditional formation constants were found to be in accordance with the mixed-ligand complex formation constants in a determined pH region. In addition, the mole fractions of different species from mixed complexes were investigated using the calculated conditional formation constants. The values of stability constants of mixed-ligand complexes at 25°C (I = 0,22) are as follows : log Kx = 6,70 ; log K2 = 6,15 for Ni(II)-L-cysteine-Adenine2 ; log K = 9,50 for Co(II)-L-cysteine-Adenine ; log Ki = 6,85 ; log K2 = 6,00 for Zn(II)-L-cysteine-Adenine2. 117