Demir (III)-etilendiamintetraasetikasit-sülfosalisilikasit üçlü kompleksinin kararlılık sabitlerinin potansiyometrik yöntemlerle tayini
The Determination of stability contants of mixed ligantcomplex of Fe (III) ethylenediamintetraacetic acid (EDTA) and 5-sulphosalicylicacid (SSA) by potentiometric method
- Tez No: 44847
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜRŞİT PEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada kuvvetli bir kompleks olan Fe-EDTA ve 5-Sülfosalisilik asit ile oluşturduğu üçlü kompleksin oluşumu için uygun koşullar incelenmiş ve bu üçlü kompleksin kararlılık sabiti Irwing-Rossotti yöntemi ile tayin edilmiştir. Protonlarıma ve buna bağlı olarak asit sabiti I = 0,11 ve 25°C de log K = pK = 12,9 olarak bulundu. Ayrıca oluşan komplekslerin koşullu oluşum sabitleri pH'a bağlı olarak hesaplanmış, hesaplanan bu koşullu oluşum sabitlerinden yararlanarak karışık kompleksten türeyen çeşitli türlerin bağıl bollukları incelenmiştir. 68
Özet (Çeviri)
In the present study, the stability constants of mixed complexes from Fe (III), EDTA and 5-sulphosalicylic acid were determined using potentiometric method by the Irwing-Rossotti procedure. I = 0,11 and 25°C log K = pK = 12,9 In addition the conditional formation constants were calculated depending on pH values and the mole fraction of different species from mixed complex were investigated using the calculated conditional formation constants. 69