Nikel (II, kobalt (II) ve bakır (II) metallerinin L-asparagin ve adenin ile oluşturduğu karışık komplekslerin incelenmesi ve kararlılık sabitlerinin tayini
The Determination of the stability constants of the mixed-ligand complexes of adenine and L-asparagine with Ni (II), Co (II) and Cu (II)
- Tez No: 44845
- Danışmanlar: PROF.DR. EMRE DÖLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada DNA bazlarından Adenin'in, L-asparagin ile verdiği ikili ligand karışımlarının Ni(II), Co(II) ve Cu(II) ile oluşturduğu karışık komplekslerin kararlılık sabitleri Irwing-Rossotti yöntemi kullanılarak potansiyometrik yoldan tayin edilmiştir. Ayrıca oluşan komplekslerin koşullu oluşum sabitleri pH'a bağlı olarak hesaplanmış ve belirli bir pH bölgesinde koşullu oluşum sabitinin maksimum olduğu değerin deneysel olarak bulunan oluşum sabiti ile uyum içinde olduğu gözlenmiştir. Ayrıca hesaplanan koşullu oluşum sabitlerinden de yararlanılarak karışık kompleksten türeyen çeşitli türlerin bağıl bollukları incelenmiştir. Karışık komplekslerin kararlılık sabitleri I = 0,20 ve 25°C de Nikel(II)-L-asparagin-Adenin2 için log Ki = 4,70 ; log K2 = 3,75; Kobalt(II)-L-asparagin-Adenin için log K = 5,25; Bakır(II)-L-asparagin-Adenin için log K = 9,30 olarak bulunmuştur. 121
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY THE DETERMINATION OF THE STABILITY CONSTANTS OF THE MDXED-LIGAND COMPLEXES OF ADENINE AND L-ASPARAGENE WITH Ni(II), Co(n) AND Cu(II) In this study the stability constants of mixed complexes from DNA bases ie Adenine and L-asparagine with Ni(II), Co(II) and Cu(II) were determined using potentiometric method by the Irwing-Rossotti procedure. In addition, the conditional formation constants were calculated depending on pH values. The maximum values of the conditional formation constants were found to be in accordance with the mixed-Iigand complex formation constants in a determined pH region. In addition, the mole fractions of different species from mixed complexes were investigated using the calculated conditional formation constants. The values of stability constants of mixed-ligand complexes at 25°C (I = 0,20) are as follows : log Kx = 4,70 ; log K2 = 3,75 for Ni (II)-L-asparagine-Adenine; log K = 5,25 for Co(II) - L - asparagine - Adenine; log K = 9,30 for Cu(II)-L-asparagine-Adenine. 122