Metal oksit temelli güneşten koruyucu preparatların formül tasarımı ve kalite kontrolü
  1. Tez No: 44848
  2. Yazar: SİBEL YENER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
72 4.0ZET Güneşin zararlı etkilerinden korunmak üzere hazırlanan güneşten koruyucu preparatlarda, organik UV filtreleri sıkça kullanılmaktadır. Oysa ki, ultrafme titanyum dioksit ve çinko oksit gibi inorganik oksitler, organik güneşten koruyuculardan daha geniş alanda koruma oluştururlar. Bu maddeler, biyolojik ve kimyasal olarak inerttir ve toksikolojik riski yoktur. Cilde uygulandıklarında pigment kalitesindeki metal oksitler gibi beyaz bir tabaka bırakmazlar. Uygun formülasyonda, son ürün cilt üzerinde şeffaftır. Bu çalışmada, metal oksit temelli güneşten koruyucu preparatların hazırlanmasında, katyonik, anyonik ve anyonik / noniyonik emülgatör içeren 3 farklı emülsiyon bazı kullanılmıştır. Bu emülsiyon bazları içinde TiCb, ZnO ve TiCh/ZnO karışımı dağıtılarak güneşten koruyucu preparatlar hazırlanmıştır. Emülsiyon bazları ve inorganik oksit içeren kremlerle yapılan stabilite çalışması neticesinde, katyonik emülsiyonlar, diğerlerinden daha stabil bulunmuştur. Yapılan diğer kalite kontrol testlerinde bu ürünler kullanılmıştır. USP XXII'ye göre yapılan mikrobiyolojik limit testinde gramda 10'dan az üreme olmuştur. SPF belirlenmesi için yapılan in vitro deneyde, Diffey-Robson metodunun değiştirilmiş şekli olan spektrofotometrik metod kullanılmış ve % 5 ZnO içeren katyonik emülsiyonun koruma faktörü 4.5±0.5 olarak bulunmuştur. İn vivo testler, Ergoline UVA R serisi lambaları kullanılarak 4 erkek denek üzerinde yapılmıştır. % 5 TİO2 içeren formülün SPF'si 5.02±2.26, % 5 ZnO içeren formülün SPF'si 4.02±1.03 ve % 5 TiÛ2/ZnO karışımı içeren formülün SPF'si 4.75±1.89 olarak bulunmuştur. İn vivo ve in vitro sonuçlar benzerdir. Spektrofotometrik metod ile, inorganik oksit içeren ürünlerin SPF'si belirlenebilir. Güneş ışınlarına karşı koruyucu olarak, sadece metal oksit içeren ürünler, uygun sistem içinde ve uygun konsantrasyonda kullanıldığında istenen neticeyi verirler.
Özet (Çeviri)
73 5.SUMMARY Organic UV filters are commonly used in sunscreens prepared to screen sun's harmful effects. On the other hand, inorganic oxides such as ultrafine titanium dioxide and zinc oxide provide a broader range of protection than the organic sunscreens. In addition, ultrafine TİO2 and ZnO are biologically and chemically inert products without toxicological risks. When applied to the skin, they dont form a whitining effect as the pigment grade metal oxides.In a suitable formulation resulting product is transparent on skin. In this study, three different emulsions containing anionic, cationic and anionic / nonionic emulsifiers were used in sunscreen formulations containing metal oxides. Sunscreens were prepared by dispersing TİO2, ZnO and a TiÛ2/ZnO mixture in these emulsion bases. Stability of emulsion bases and creams containing inorganic oxides were investigated separately. Cationic emulsions were found to be more stable than the others. All other quality control tests were carried out using the cationic formula. The microbiological limit test was applied to the creams according to the USP XXII. There was less than 10 colonies per 1 gram of product. In vitro experiments, a spectrophotometric method was used which is an adaptation of Diffey and Robson's method for SPF determination. Cationic formula's protection factor containing 5 % ZnO were found to be (mean±SD) 4.5±0.5. In vivo SPF values were determined in 4 volunteers against a series of Ergoline UV A R lamps. The mean in vivo SPF values were found to be: ±SD Tİ02 5 % ZnO 5 % Ti02/ZnO 5 % 5.02±2.26 4.02±1.03 4.75±1.89 In vivo and in vitro results are alike. Inorganic oxide containing products' SPF can be determined by the spectrophotometric method. In a suitable formula and concentration metal oxides containing sunscreens give good results.