Hayâtîzâde Mustafa Feyzi'nin Risâle-i Hummâ-yı Redîe adlı risâlesi (İnceleme, metin, dizin, tıpkıbasım)
- Tez No: 448504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu tezde Hekimbaşı Hayâtîzâde Mustafa Feyzi'nin Hamse-i Hayâtîzâde olarak da bilinen Resâilü'l-müşfiye li'l-emrâzi'l-müşkile eserinin beşinci risâlesi olan Risâle-i Hummâ-yı Redîe üzerinde çalışılmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. İnceleme kısmında müellif, risâle ve risâlenin özellikleri hakkında bilgi verildikten sonra bölüm özetleri yapılmış ve ardından gramer incelemesi üzerinde durulmuştur. İkinci bölüm çeviri yazı metnidir. Üçüncü bölüm ise dizin bölümüdür. Bu bölümde metnin alfabetik dizini yapılmıştır. Tez, kaynakça ve eserin orijinal metni ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I have studied on Hummâ-yı Redîe, the fifth treatise of the Resâilü'l-müşfiye li'l-emrâzi'l-müşkile. Which is also known as Hamse-i Hayâtîzâde written by Hekimbaşı Hayâtîzâde Mustafa Feyzi. The thesis consists of three main parts. In the analysis part, a great deal of information has been given to the writer, his work and the features of his work as well. Also, the chapters of the work have been summarised, and afterward it has been put an emphasis on a grammatical analysis. The second part consists of the transcription text. The third part includes the indexes. In the third part, an alphabetical index of the text is made. The thesis ends with the work's original text and a bibliography.