Hayâlî Beg Dîvân'ında şahıslar
The characters in the Hayâlî Beg Dîvân
  1. Tez No: 448512
  2. Yazar: OZAN KOLBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 605
Özet
Hayâlî Beg, divan edebiyatının ve özellikle 16.yüzyılın en önemli şairlerinden biridir. Bu çalışmada onun şiirlerinde yer verdiği şahıslar incelenmiştir. Çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. Tespit edilen şahıslar konularına göre bölümlere ayrılmış ve haklarında bilgiler verilmiştir. Hemen ardından bu şahısların yer aldığı beyitlerden örnekler sunulmuştur. Çalışmanın amacı; Hayâlî Beg'in, şiirlerinde hangi şahıslara yer verdiğini ve bu şahısları ne şekilde kullandığını tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
Hayâlî Beg is one of the most important poets of the Divan Literature in 16th century. In this study, people whom were mentioned in the Hayâlî's works are reviewed.The study consists of four parts. In the first part, the identified people are classified and some detailed information is given. After that examples of couplets which the people were mentioned in are listed. The purpose of the study is to determine that which people were given the place in Hayâlî's works and how he used them.