FakÎh: Hayatı, eserleri, divanı
  1. Tez No: 144942
  2. Yazar: ERCAN SÜNGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMÂL KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
276 ÖZET 'Takih: Hayatı, Eserleri ve Divanı" isimli bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Sehî Bey'in Heşt Bihişt isimli tezkiresinde Fakîh hakkında verilen bilgilerden ve divanındaki şiirlerden yola çıkılarak şairin hayatı ele alınmış, şahsiyeti ve edebî kişiliği üzerinde durulmuştur. Taranan nazire mecmualarında kendisine ait bir şiir bulunmayan şairin bazı manzumelerinin vezin, kafiye, redif ve söyleyiş yönüyle nazire olduğu anlaşılmıştır. Şairin yaşadığı edebî çevre hakkında bir fikir vermesi ve nazire yazdığı zemin şiirler ile kendi şiirleri arasında bir karşılaştırma imkânı sağlaması için söz konusu zemin şiirlerle Fakih'e ait şiirlerin matla beyitleri veya ilk bendleri verilmiştir. İkinci bölümde Fakîh Divanı nazmı şekilleri, vezin, kafiye ve redif yönüyle incelenmiş, divanda görülen dil ve anlatım özellikleri, üslûp özellikleri ele alınmıştır. Ayrıca divanın muhtevasında dikkati çeken bazı noktalara değinilmiştir. Son bölümde ise divanın transkripsiyonlu metninden önce, kullanılan nüshanın imlâ özellikleri genel olarak belirtilmiştir. Bu bölümde metin tespit edilirken göz önünde bulundurulan hususlar da ifade edilmiştir. Fakîh' in Türkçe siirlerinin yanında Farsça ve Arapça şiirleri de transkribe edilerek anlamları dipnotta kaydedilmiştir. Şairin Türkçe şiirlerinde kullandığı kelime ve tamlamaları göstermek için bir dizin hazırlanmıştır. Divan metni hazırlanırken kullanılan nüsha, Fakîh Divanı'nın bugün için bilinen tek nüshası olduğundan çalışmanın sonuna ilâve edilmiştir.
Özet (Çeviri)
277 ABSTRACT This thesis is about Fakîh who is one of the poets of fifteenth century, and his divan. It consisted of three sections. In the first section, we tried to clarify FaMh's life and character using the information given in Sehî Beg' s Heşt Bihişt and the poems in his divan. The only source that can be found information about Fakîh is Heşt Bihişt. We couldn't find any information about him in the other tezkeres and biographical sources. In this part we also fixed the nazires of Fakîh to give an idea about the literary environment he lived in. In the second section, FaMh's poems were examined from the verse forms, meter, rhyme and redif points of view. The question how he used the language was tried to be answered and his style of writing was studied. The archaic words and idioms Fakîh used in his poems were given. In this part, some of Fakîh' s poems whose contents are remarkable were also examined. In the last section before giving the text of his divan, the copy used to prepare the text was described. The characteristics of orthograpy was examined, because there was only one copy of FaMh's Divan. The criteria taken into consideration in preparing the text of divan were explained. The text of divan was prepared using only one present copy. FaMh's Persian and Arabic poems were transcribed and their meanings were written in the footnotes. An index was also prepared to show all of the words and nominal compounds Fakîh used in his Turkish poems. This thesis about Fakîh and his divan brings to light FaMh's life, character, poems and his contribution to the TurMsh literature.