Kıyılarımızdan toplanan bazı Laurencia obtusa örnekleri ile bir Laurencia paniculata örneğinin kimyasal yönden icelenmesi
- Tez No: 44852
- Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT İMRE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmada kıyılarımızın değişik yerlerinden toplanan beş Laurencia(kırmızı alg, Rhodomelaceae) örneği incelendi. Bu örnek lerden silikajel sütun ve preparatif ince tabaka kromatografisi ile altı metabolit izole edilip yapıları spektroskopik yöntemler(IR, 1H ve 13C-NMR, 13C-DEPT, Hetero- ve Homonükleer- COSY, Mass, X-ray) yardımıyla aydınlatıldı: 1. İzmir-Çeşmealtı yöresinden toplanan Laurencia paniculata örneğinden bir esas(Lp-2)(Formül-1) ve birde yan(Lp-1)(Formül-2) olmak üzere iki metabolit izole edildi. Dört brom atomu ve iki eter halkası içeren asetilen i k bir C15 bileşiği olan Lp-2'nin planar yapısı, spektroskopik yöntemlerle, kesin yapısı ise X-ray analizi ile ay dınlatıldı. Lp-1'in de asetilenik bir C15 bileşiği olduğu ve üç brom atomu ile üç eter halkası içerdiği spektroskopik yöntemlerle saptandı. Bu iki maddenin daha önce bir Akdeniz süngerinden(Mycale rotalis) elde edilen iki metabolitle aynı oldukları, spektroskopik verilerin mukayesesinden anlaşıldı. Bu maddeler bir Laurencia türünden, ilk kez tarafımızdan elde edildi. Br Br Formül-1 Br Br Formül-22. Bodrum-Güvercinlik koyunun kuzey yakasından toplanan Laurencia obtusa örneğinden bir esas metabolit(BL-l) izole edildi. Allenik bir C15 bileşiği olan BL-1(Formül-3), dört brom atomu ve iki eter halkası içermektedir. Maddenin planar yapısı spektroskopik yöntemler yardımıyla aydınlatıldı. Bu bileşik, doğadan ilk kez tara fımızdan izole edildi. =.=- Br Br OH Formül-3 3. Assos'tan toplanan Laurencia obtusa örneğinden bir esas metabolit(AL-6) izole edildi. Bir brom atomu ile iki klor atomu ve bir eter halkası içeren, bu asetilenik C15 bileşiğinin spektroskopik verilerinden, bunun bilinen Laurencia metaboliti, Laurencienyne'nin bir izomeri olduğunu ve izomerizasyonun C13 deki brom atomunun farklı konumundan ileri geldiği sonucuna varıldı. 4. Didim'den toplanan bir L. obtusa örneğinden bir ana madde(DL-48) izole edildi ve bunun yapısının bilinen bir Laurencia metaboliti olan P-Snyderol olduğu spektroskopik yöntemlerle sap tandı. 5. Bodrum yakınlarında Güvercinlik koyunun güney yakasın dan toplanan L. obtusa örneğinden birana madde(GL-l) elde edildi. Spektroskopik incelemelerden bunun Laurencienyne olduğu anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, five Laurencia(red alga, Rhodomelaceae) samples collected from different sites of Turkish coast were examined. Six metabolites were isolated by using Si-gel column and preparative thin layer chromatography and the structures of these metabolites have been elucidated by spectroscopic methods(IR, 1H and 13C- NMR, DEPT, Hetero- and Homonuclear- COSY, Mass, X-ray). 1. One major(Lp-2)(Formula-1)and one minor(Lp-1)(Formula- 2) metabolites were isolated from Laurencia paniculata sample collected at Çeşmealtı-İzmir. The structure of Lp-2 which is an acetylenic C15 compound and contains four bromine atoms and two ether rings was elucidated by spectroscopic methods and its absolute configuration was determined by X-ray analysis. From the spectroscopic data the structure of Lp-1 was drived also as an acetylenic C15 compound with three bromine atoms and three ether rings. By compairing the spectral data it was determined that Lp-1 and Lp-2 were identical the metabolites isolated recently from a Mediterranean sponge(Myca/e rotalis). However.thesecompounds were isolated at the first time from a Laurencia species.FormuIa-2 2. A major metabolite(BL-1)(Formula-3) was isolated from Laurencia obtusa sample collected at the north of Güvercinlik bay near Bodrum. It is an allenic C15 compound with four bromine atoms and two ether rings. The planar structure of BL-1 was established by spectroscopic methods. This is the first reporton the isolation of this compound. Br Br =.=- Br Br OH Formula-3 3. We have isolated a main metabolite(AL-6) from a Laurencia obtusa sample collected at Assos, which was an acetylenic C15 compound with one bromine and one chlorine atoms and one ether ring. It was established that AL-6 is an isomer Laurencienyne which is a Laurencia compound and the isomerism results probably from the different location of bromine atom at C13 by spectral medhods. 4. The main compound,DL-48,has been isolated from a Laurencia obtusa species collected at Didim. Its structure was determined as P-Snyderol which is a known Laurencia metabolite by spectroscopic methods.5. We have isolated a major compound, GL-1, from Laurencia obtusa sample collected at south of Güvercinlik bay near Bodrum. This compound was identified as Laurencienyne by spectroscopic methods.