İnsan üreteral düz kaslarda teofilin etkisinin ve konsantrasyonunun incelenmesi
Examination of response to and concentration of theophylline on the isolate human urethral smooth muscle
  1. Tez No: 44853
  2. Yazar: NURSEL SİVRİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEJAT GACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada Aralık 1993-Hazıran 1994 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, Farabi Hastanesi Üroloji ve diğer cerrahi anabilim dallarında gerçekleştirilen nefrektomi ve üreterektomi sonucu çıkarılmış insan ureter segmentleri ve aynı tarihler arası ağırlıktan 1.5-2.5 kg arasında değişen her iki cinsten tavşanlardan çıkarılan detrusor kas segmentleri kullanıldı. Etki mekanizması bilinen referans kasıcılar kullanılarak detrusor ve ureter önceden kasıldı ve bu sistemlerin antagonistleri veya teofilin verilerek gevşemeler elde edildi. Teofilinin gevşeme cevapları her bir kasıcının antagonistlerinin gev şeme cevapları ile kıyaslandı. Bu kıyaslamalar ışığında teofilinin bu doku lardaki etki mekanizmaları incelendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out between December 1993-June 1994 at Department of Pharmacology, Karadeniz Technical University, Trabzon. Smooth muscle strips were obtained from segments of human ureter discarded at routine open Urological operation and from the rabbit detrusor. Ureteral and detrusor strips were contracted by agonists which are effective in those preparations and have known contractile mechanisms. Then, they were relaxed by theophylline or the antagonist of contractive agent. Relaxation by theophylline was compared with that of the antagonist. Using this comparison, the possible mechanisms for theophylline action were suggested. When theophylline and hyoscine N-butylbromide (buscopan) responds on the carbachol precontracted detrusor were compared with each other, it was seen that relaxant responds of theophylline occurs at on the higher concentrations (10-7-10sM) and at the longer time interval than buscopan.