Türkiye kıyılarında dağılım gösteren terebellidae (Annelida: Polychaeta) türlerinin taksonomik ve ekolojik özellikleri
Taxonomic and ecological features of terebellidae (Annelida: Polychaeta) distributed along the coast of Turkey
  1. Tez No: 894749
  2. Yazar: DENİZ ERDOĞAN DERELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERTAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 533
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye kıyılarında dağılım gösteren Terebellidae (Annelida: Terebelliformia) familyasına ait türlerin taksonomik ve ekolojik özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, 1968-2023 yılları arasında denizlerimizdeki 434 istasyonda farklı derinlik (0-270 m) ve biyotoplardan toplanan materyaller incelenmiştir. Sonuç olarak 21 genusa ve 69 türe ait toplam 14.173 birey tespit edilmiştir. Bu türlerden Polycirrus karadenizicus Çınar & Erdoğan-Dereli, 2023 ve Polycirrus rhombolabiatus Çınar & Erdoğan-Dereli, 2023 bilim dünyası için ilk kez tanımlanmıştır. Ayrıca Spinosphaera, Phisidia, Lanassa, Euthelepus ve Parathelepus genusları Akdeniz'de ilk kez bu çalışmayla saptanmıştır. Bu tez çalışmasında Türkiye denizel faunası için toplam 42 tür ilk kez kaydedilmiştir. Ayrıca, tespit edilen türler arasında Marmara Denizi için 23, Karadeniz için 2, Ege Denizi için 42 ve Akdeniz için ise 30 türün yeni kayıt olduğu belirlenmiştir. Araştırma bölgesinde Loimia medusa, Pista unibranchia, Terebella ehrenbergi ve Polycirrus twisti yabancı türlerdir. Terebellidae familyasına ait en fazla tür ve birey sayısı, çok sayıda örneğin toplandığı Ege Denizi kıyılarımızda saptanmıştır. Biyotoplar arasında yumuşak substratum en yüksek tür sayısı (61 tür) ile, midye fasiyesi ise en fazla birey sayısı ile (4.572 birey) temsil edilir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigated the taxonomic and ecological features of the species belonging to the family Terebellidae (Annelida: Terebelliformia) distributed along the coasts of Türkiye. Materials collected from different depths (0-270 m) and biotopes at 434 stations on the coasts of Türkiye between the years 1968-2023 were analyzed. As a result of the faunistic analysis, a total of 14,173 individuals belonging to 21 genus and 69 species were determined. Among these species, Polycirrus karadenizicus Çınar & Erdoğan-Dereli, 2023 and Polycirrus rhombolabiatus Çınar & Erdoğan-Dereli, 2023 were new to science. In addition, Spinosphaera sp., Phisidia sp., Lanassa sp., Euthelepus sp. and Parathelepus sp were identified for the first time from the Mediterranean Sea with this study. A total of 42 species have been recorded for the first time for the marine fauna of Türkiye. In addition, 2 species are new records for the Black Sea fauna of Türkiye, 23 species for the Sea of Marmara fauna, 42 species for the Aegean Sea fauna of Türkiye and 30 species for the Levant Sea fauna of Türkiye. Loimia medusa, Pista unibranchia, Terebella ehrenbergi and Polycirrus twisti were alien species. The highest number of species and individuals were found on the coasts of the Aegean Sea. Among the biotopes, soft substratum was represented by the highest number of species (61 species) and mussel habitat by the highest number of individuals (4.572 individuals).