Fathering and father's effect on early adolescent's development
Babalık ve babanın erken ergenin gelişimine etkisi
  1. Tez No: 448522
  2. Yazar: CAN ÖNALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KAĞITÇIBAŞI, YRD. DOÇ. DR. YASEMİN KİSBU SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Babalık pratikleri ve babanın çocuğun gelişimi üzerindeki etkisi, niceliksel ve niteliksel yöntemler kullanılarak, erken erkenlik dönemindeki Türk çocukları ve babaları örnekleminde araştırıldı. Baba değişkenlerinin (kontrol, sıcaklık ve reddetme) birlikte pozitif ergen gelişimi göstergelerini yordaması beklendi. Niceliksel kısımda ise, 17 babayla çocuklarıyla ilişkileri hakkında görüşme gerçekleştirildi. Baba değişkenlerinin, anne değişkenleri kontrol altına alındığında dahi, erken ergenin empati, çatışma çözümü stratejileri, pozitif benlik ve değişime inanma özellikleriyle ilişkili olduğu bulundu. Devamında interaksiyon analizleri, düşük sosyo-ekonomik düzeydeki ergenlerde, baba reddi ve çocuğun performansı arasında ilişki olmadığını ya da daha zayıf bir ilişki olduğunu gösterdi. Görüşmelerin incelenmesi babalığa hem modern hem de geleneksel yaklaşımların olduğunu, kültürel etkilerin ve çevresel koşulların açık, yakın ve demokratik ilişkilerin gerçekleşmesine engel olabileceğini gösterdi. Ayrıca, baba-ergen çatışmalarında babanın çatışma çözüm stratejilerinin çocuğun çatışma çözümü göstergeleriyle ilişkili olduğu görüldü. Bulgular, çocuğun pozitif gelişiminde babanın kültürel ve çevresel bağlam içerisinde öneminin altını çiziyor.
Özet (Çeviri)
Fathering practices and father's effect on children's development were investigated in a sample of Turkish early adolescents and their fathers through quantitative and qualitative measures. It was expected that father variables (control, warmth and rejection) together explain indicators of positive youth development (PYD). In the qualitative part, 17 fathers were interviewed about the relationship with their child. Father's characteristics were found to be related to early adolescent's empathy, conflict resolution methods, and constructs of positive-self and belief in change; even after controlling for the effect of the mother's. Subsequent interaction analyses suggest that the relationship between paternal rejection and child outcomes is weaker or non-existent in children from low socioeconomic status. Examination of the interviews showed that both traditional and modern approaches to parenting exist, and cultural influences and environmental conditions can be barriers against open, involved and democratic relationships. In addition, in father-child conflicts, father's conflict resolution methods were associated with the child's conflict resolution performance. Findings highlight the importance of father's parenting in the positive development of the adolescents in cultural and environmental context.