Autobiographical memory for repeated ordinary events
Tekrarlanan olaylar ve otobiyografik bellek
- Tez No: 448524
- Danışmanlar: PROF. SAMİ GÜLGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tekrarlanan olayların, spesifik ayrıntılar içermeyen genel anılar oluşturdukları öne sürülmüştür. Ancak, bir olay tam olarak aynı şekilde ikinci kez tekrarlanamaz. Bu nedenle, tekrarlanan olayların her bir durumu spesifik detaylar içerecektir. Bu çalışmada, tekrar tekrar yaşanan bir olayın beş durum örneği arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini 19 ve 57 yaş aralığındaki 91 yetişkin (Myaş= 27.2, SD= 8.6; 31 erkek) oluşturmaktadır. Tatil anıları tekrarlanan olay olarak ele alınmıştır. Katılımcılardan belirtilen sırada tatil anılarını anlatmaları istenmiştir: son tatil, ilk tatil, herhangi bir tatil, ilginç tatil ve tipik tatil. Bunlara ek olarak, tatil anılarıyla bağlantılı olmayan herhangi bir anı anlatmaları istenmiştir. Bundan sonra, katılımcılar anlatılan her bir anı için anı özellikleri anketini cevaplandırdılar. Çok değişkenli varyans analizinin sonuçlarına göre ilginç olayın senaryo benzeri ayrıntılarla hatırlanmadığı, oysa diğer olayların daha çok senaryo benzeri bilgiler içerdiği bulunmuştur. Ayrıca, ilginç olay ve ilk olay diğer olaylara kıyasla daha az detaylı hatırlandılar. Tekrarlanan olaylar kontrol olayla karşılaştırıldığında, tekrarlanan olayların daha az önemli, daha az canlı ve daha az detaylı oldukları bulunmuştur. Bulguların kuramsal etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Repeated events were suggested to produce a general memory without specific descriptions. However, one event cannot occur in exactly the same way for a second time. Thus, every instance of repeated events will include specific details. The aim of this study was to understand whether or not instances of a repeated event were remembered with details. In this study, the differences in memory details between five instances of a repeated event were examined. The sample of the present study comprised of 91 adults, between 19 and 57 years old (Mage= 27.2, SD= 8.6; 31 male). Vacation memories were used as the repeated event. Participants were asked to provide their memories from their vacations in the following order: last vacation, first vacation, random vacation, distinct vacation and typical vacation. They were also asked to provide a memory which is unrelated to the vacation memories. After that, they completed a memory questionnaire for all of these memories. Multivariate analysis of variance showed that the distinct instance is not remembered with script-like details, whereas, other instances include significantly more script-like details. Furthermore, the distinct instance and the first instance were remembered with less memory details in comparison to other instances. Planned contrasts revealed that repeated events are less important, less vivid and less detailed in comparison to the control event. Theoretical implications of the findings were discussed.